W przeszłości, jeszcze przed nastaniem kapitalizmu nie było zbyt wielu szans na wybór takiego projektu domu, jaki byłby dla nas najbardziej odpowiedni. Co więcej, niewiele osób mogło sobie pozwolić na wybudowanie domu. Dzisiaj jest całkowicie inaczej, bo wybór jest aż za duży, więc i ciężko się zdecydować. Jest coraz większa oferta domów nowoczesnych, które właśnie omówimy w dzisiejszym artykule.
Jak zdefiniować nowoczesność?
Z czym kojarzy się nowoczesność? Dla jednych to styl życia, coś, bez czego nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. Kupują więc ciekawe gadżety, otaczają się przedmiotami, które dopiero co weszły na rynek, stale trzymając rękę na pulsie. Dla innych to oznaka czegoś ciekawego, ale nie najważniejszego. Dla wielu osób to jednak coś gorszego od tradycji, coś, czym nie warto zawracać sobie głowy. Niezależnie od tego, w jakiej grupie ludzi jesteśmy, każdy może znaleźć coś interesującego w domach budowanych w nowoczesnej technologii. Z jednej bowiem strony faktycznie znajdziemy w nich mało znane, rewolucyjne rozwiązania, z drugiej cechują się one niezwykłą funkcjonalnością, przestrzenią, dobrym gustem. Są jednocześnie ekologiczne i energooszczędne. Nazwa “nowoczesne” jest więc trochę myląca, bardziej pasowałoby do nich określenie – “harmonijne”.
Harmonia, czyli?
Harmonijne, bo wszystkie akcenty są w nich rozłożone bardzo pomysłowo. Nie ma przewagi jednego materiału, rządzi kilka z nich – najczęściej metal, drewno, beton i szkło, czyli niektóre – na pierwszy rzut – oka, nieprzystające do siebie. I to jest właśnie piękno tych domów, w których różne żywioły, na pozór z innego świata, mogą ze sobą współpracować. Oczywiście wszystko zależy od tego, w co najbardziej chcemy zainwestować, bo niektóre domy są bardziej, inne mniej minimalistyczne i surowe, lecz zawsze cechują się dobrym gustem.
Dobra energia
Harmonijność przejawia się też we wspomnianej wcześniej energooszczędności i ekologii. To kwestie, które powinny każdemu leżeć na sercu, niezależnie od tego, jaki projekt domu wybieramy. Jeszcze parę lat temu nie do pomyślenia były niektóre rozwiązania, które dzisiaj są raczej czymś coraz bardziej normalnym, szczególnie w domach nowoczesnych. W takim domu pełno jest więc różnych inteligentnych systemów zarządzania, które odpowiedzialne są za wiele instalacji. Wszystkie wpływają na lepszy komfort codziennego funkcjonowania, ale co najważniejsze znacząco zmniejszają zużycie energii.
Pamiętajmy jednocześnie, że lepsze parametry w zakresie energooszczędności w dużej mierze zależą od wyboru odpowiedniego projektu domu. Tak kompleksowa koncepcja architektoniczna uwzględnia wiele czynników, które o tym decydują. Bierze się pod uwagę położenie budynku na terenie działki, dobiera się odpowiednią izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych, a jednocześnie eliminuje mostki termiczne.
Czysta ekologia
Te wszystkie działania w konsekwencji wpływają zbawiennie na środowisko naturalne. Dobrze dobrane materiały ekologiczne nie szkodzą naturze, a ich eksploatacja nie ma negatywnego wpływu na kondycję naszej planety. W domach nowoczesnych bardzo często wykorzystuje się takie ekologiczne materiały, jak – wspomniane wcześniej drewno, ale też szkło z recyklingu, ceramiczne cegły z odzysku, a nawet szary styropian.
Warto też wspomnieć o tym, że jeszcze niedawno projekty domów nowoczesnych były tylko dostępne na specjalne zamówienie. Musieliśmy zlecić zamówienie u architekta, opisać dokładnie, o co nam chodzi, a nierzadko trwało to bardzo długo. Dzisiaj są też inne możliwości, na przykład https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-nowoczesnych. Do wyboru jest wiele ciekawych, przemyślanych projektów, które często kosztują mniej niż te przygotowywane na zamówienie.
Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zastanowić się, czy budowa domu nowoczesnego nie będzie dobrą opcją. To rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, co na pewno nie dziwi, bo korzyści są bardzo zachęcające. Możemy zamieszkać w pięknym wygodnym, funkcjonalnym i energooszczędnym domu, a jednocześnie mieć świadomość, że to bardzo ekologiczny wybór.
Materiał partnera zewnętrznego