Zdrowe i racjonalne odżywianie stało się współczesną definicją słowa „dieta”. Zamiast sezonowych zrywów polegających na drastycznych próbach ograniczenia kaloryczności bądź określonych składników posiłków, Polacy coraz chętniej stawiają na łagodne i zrównoważone formy dbania o sylwetkę. O czym warto pamiętać, żeby odchudzanie przebiegało zdrowo i bez stresu?
Po pierwsze: rozsądek
Kluczem do zdrowego odchudzania i w ogóle do właściwego odżywiania się jest umiejętność zachowania proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi. Popularne swego czasu diety zachęcały do całkowitej rezygnacji z węglowodanów czy tłuszczu nie zważając na fakt, że nasz organizm potrzebuje zdrowego paliwa do prawidłowego działania, przyswajania witamin, przeprowadzania procesów metabolicznych, itd. Ich skutki bywały opłakane: oprócz nieuniknionego efektu jojo efektem takich diet bywały także problemy zdrowotne. Dlatego nie bójmy się produktów pełnoziarnistych czy kasz i dobrych oliw oraz olejów – te pierwsze dzięki zawartości błonnika poprawią metabolizm, te drugie – sprzyjają wchłanianiu witamin z pożywienia i wpływają na uczucie sytości. Co ciekawe: tłuszcz jest nośnikiem smaku, a więc korzystajmy z jego dobrodziejstw na przykład przyrządzając surówki i sałatki z sezonowych warzyw. Zrezygnujmy jednak z tego, co wysoko przetworzone: niezdrowych przekąsek, niskiej jakości pieczywa, fast foodów – czyli z węglowodanów prostych i utwardzonych tłuszczów.
Po drugie: umiar
Zdrowe odchudzanie to dostarczanie organizmowi odpowiednich składników we właściwych proporcjach i ilościach. Podstawą odżywiania powinny być sezonowe warzywa (ograniczamy jednak ziemniaki), produkty pełnoziarniste i źródła zwierzęcego lub roślinnego białka. Ich proporcje i ogólna kaloryczność posiłków zależą od naszego trybu życia, rodzaju aktywności fizycznej, wieku, płci, itd. Jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, warto skorzystać z dostępnych w internecie tabel lub kalkulatorów bądź spotkać się z dietetykiem i ustalić cel odchudzania. Niejednokrotnie wystarczy nieznaczne ograniczenie kaloryczności posiłków i włączenie nieobciążającej aktywności fizycznej aby nasza waga drgnęła, co w przyszłości pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty. Umiar jednak to nie tylko ograniczenie kaloryczności dań, ale także nie przejadanie się i odrobina poświęcenia w kwestii słodyczy. Wskazana będzie więc rezygnacja np. z codziennej drożdżówki albo batona na rzecz np. owocu czy słodzonej słodzikiem naturalnej galaretki.
Po trzecie: planowanie
Współczesna filozofia zdrowego odchudzania kładzie nacisk na regularność posiłków i niedopuszczanie do napadów wilczego apetytu, kiedy to mamy skłonność do przyswajania zbyt dużych porcji lub zaburzamy bilans składników rzucając się na rzeczy słodkie albo tłuste. Najczęściej kluczem do właściwego odżywiania jest 5 niewielkich posiłków jedzonych w regularnych odstępach czasu. Aby nie dopuścić do nieprzemyślanego pochłaniania jedzenia warto je zaplanować lub przygotować z wyprzedzeniem tak, aby w panice nie przetrząsać szafek i lodówki kiedy przyjdzie czas na posiłek. Planowanie to także unikanie podjadania. Każdy nadprogramowy kęs pomiędzy posiłkami może zburzyć nasz wysiłek. Nawet, jeśli to tzw. zdrowa przekąska.
Po czwarte: pomocnicy
Ustalenie zbilansowanych, różnorodnych i smacznych posiłków, które dodatkowo przysłużą się naszej sylwetce, może być trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli mamy sporo kilogramów do zrzucenia. Warto wówczas skorzystać z dobrodziejstw internetu: gotowych jadłospisów, porad dietetyków (w obydwu przypadkach najpierw sprawdźmy czy osoba stojąca za danym jadłospisem ma właściwe kwalifikacje do jego ustalenia) lub skontaktować się ze specjalistą, który ustali indywidualny plan diety. Osoby zabiegane, nie mające czasu, pomysłu czy chęci na codzienne ustalanie kaloryczności posiłków i właściwej kompozycji składników mają jeszcze jedną możliwość. Profesjonalne firmy cateringowe zajmujące się żywieniem, np. www.maczfit.pl, oferują dziś nie tylko smaczne, ale i precyzyjnie dopasowane do naszych wymagań dania skomponowane w oparciu o wysokiej jakości składniki. Nie musimy wówczas poświęcać zbyt wiele czasu na gotowanie, a jedynie pilnować pór posiłków i nie podjadać. Odchudzanie staje się wówczas naprawdę proste.
OLI