Procesy zachodzące w naszych ciałach są ze sobą sprzężone. Nierównowaga w jednym obszarze zaburza działanie innego. Tak jest w przypadku produkcji hormonów FSH i LH – kluczowych wskaźników stanu menopauzalnego.
Wgłąb ciała
Zrozumienie czym faktycznie jest menopauza i jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety, w ogromnym stopniu ułatwia radzenie sobie z jej objawami. Pomaga również wybrać odpowiednie terapie, które łagodzą menopauzalne dolegliwości. Przenieśmy się w głąb naszych ciał, by dokładniej je opisać i zrozumieć.
Przedwzgórze, przysadka mózgowa i jajniki – to, w opisywanym kontekście, kluczowe dla kobiecego ciała organy. To one produkują hormony zapewniające nam płodność, umożliwiające rodzenie dzieci i podtrzymanie ciąży. Dzięki nim wyglądamy, jak wyglądamy – mamy piersi, w młodości jędrną skórę. Hormony przedzwgórza (gonadoliberyna) i przysadki mózgowej (FSH i LH – skróty rozwiniemy nieco później) mają ważne zadanie – pobudzić jajniki do produkcji kolejnych hormonów – estrogenu i progesteronu. To głównie one odpowiadają za regulację płodności i cyklu miesięcznego oraz utrzymanie ciąży.
Zaburzona komunikacja
W okresie wygasania kobiecej płodności, liczba pęcherzyków jajowych znacznie się zmniejsza – jest ich nie więcej niż 1000. Z biologicznego punktu widzenia, jest to moment ustania aktywności jajników. Kiedy tak się dzieje, poziom estrogenu, produkowanego wcześniej przez jajniki, drastycznie spada. Estrogen wydzielany jest do krwi. Jego poziom jest dla mózgu rodzajem informacji zwrotnej – „wydzielone wcześniej hormony FSH i LH wypełniły swoje zadanie, organizm jest zdolny do prokreacji”. Niski poziom estrogenu jest dla ciała jak błąd komunikacyjny, zerwanie łącza. Przysadka ponawia zatem próby pobudzenia jajników, by utrzymać jedną z najważniejszych funkcji biologicznych organizmu – rozmnażanie się. I właśnie wtedy zaczyna produkować coraz więcej FSH i LH.
Hormony wskaźnikowe i Menopauza TEST
FSH czyli folikulotropina i LH czyli luteotropina to w momencie wchodzenia w czas menopauzy hormony wskaźnikowe. Ważne jest to, że poziom FSH podnosi się znacznie wcześniej niż poziom LH. Badanie stężenia tego hormonu pozwala szybko i w bardzo wiarygodny sposób określić czy doświadczane objawy są związane z okresem przekwitania. Można w łatwy sposób je wykonać, korzystając z Menopauza TEST. Jego wskazanie jest jednoznaczne – dokładność badania wynosi 94%. Wykrywa podwyższony poziom FSH w moczu o stężeniu 25mlU/ml lub wyższym. Wynik badania uzyskujemy po zaledwie 5 minutach. Opakowanie Menopauza TEST zawiera 2 testy, które pozwalają na przeprowadzenie drugiego, niezależnego badania. Można to zrobić już po tygodniu.
Objawy podobne do tych, które daje menopauza, szczególnie jeśli występują przed 45. rokiem życia, można pomylić z innym, dość poważnymi schorzeniami – chociażby problemami z tarczycą. Właściwa diagnoza, którą również umożliwia Menopauza TEST, jest zawsze kluczem do podjęcia odpowiedniej ścieżki leczenia.
Materiał partnera zewnętrznego