Niższe temperatury, krótszy dzień, pożółkłe liście – tak, to już jesień! Nawet się nie obejrzymy, a zaraz po niej pojawi się zima. Dlatego najwyższy czas przygotować nasz trawnik do zbliżających się warunków. Jak przygotować trawnik do zimy, abyśmy na wiosnę mogli znowu cieszyć nim oczy? Oto najważniejsze prace, które powinien przejść trawnik przed zimą.
Przygotowanie trawnika do zimy – dlaczego to takie ważne?
Zima to naprawdę trudny okres dla naszego trawnika – dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie go przed zimą. Jesienne prace w ogrodzie pozwolą nam zaoszczędzić czas, poniesiony wysiłek i oczywiście pieniądze wiosną. Brak przygotowania trawnika do zimy może bowiem skutkować uszkodzeniem darni. Dlatego jeśli chcemy cieszyć oczy piękną, zieloną i zdrową trawą na wiosnę, czeka na nas kilka ważnych rzeczy do zrobienia!
Przygotowanie trawnika do zimy – 4 rzeczy, które musisz zrobić
Zastosuj nawóz jesienny do trawy
Jesień to również czas nawożenia trawnika. Wbrew wielu błędnym informacjom, jesienny nawóz również powinien zawierać w swoim składzie fosfor oraz azot, które pomagają w rozroście trawy (w okresie zimowym rozrastają się przede wszystkim korzenie). Kiedy nawozić trawnik na jesień?
Nawóz jesienny do trawy rozprowadzamy we wrześniu i październiku (po raz ostatni mniej więcej w połowie października). Aby nawóz jesienny lepiej się wchłonął, przed jego rozrzuceniem powinniśmy skosić trawę, natomiast po nawożeniu podlewamy trawnik – mówi ekspert Grassland Farms.
Usuń z trawnika opadłe liście
Może nam się wydawać, że widok żółtych i czerwonych liści na zielonym jeszcze trawniku jest niezwykle przyjemny. Niestety, liście nie przysłużą się naszemu trawnikowi, dlatego jesienna pielęgnacja trawnika oznacza także regularne grabienie liści. Powody są dwa. Jesienią liście zaciemniają trawę, odcinają ja od dostępu do światła, przez co trawa zimą jest zdecydowanie bardziej osłabiona. Jeśli natomiast pozwolimy liściom leżeć na trawniku przez całą zimę, to odetniemy trawnikowi dostęp do tlenu, a to z kolei spowoduje rozpoczęcie procesu gnilnego trawy. Dlatego w kalendarz pielęgnacji trawnika koniecznie wpisz jego grabienie – i to regularne!
Wertykulacja trawnika to podstawa!
Wertykulacja trawnika to nie to samo co jego napowietrzenie, jednak istotnie przyczynia się do dotlenienia warstwy korzeniowej. Podczas jesiennych prac z trawnikiem koniecznie powinniśmy uwzględnić ten zabieg. Wertykulator pozwoli nam nie tylko doprowadzić do korzeni trawy więcej tlenu, ale także usunie tzw. „filc” czyli nagromadzone złogi materiału próchniczego, a także mchu, jeśli występuje. W jesiennym kalendarzu pielęgnacji trawnika wertykulacja powinna pojawić się we wrześniu, jeszcze przed ostatnim koszeniem trawnika i grabieniem liści – mówi ekspert Grassland Farms.
Koniecznie skoś trawę
Jesienna pielęgnacja trawnika to oczywiście także koszenie trawy. Jeśli wrzesień jest ciepły i słoneczny, tniemy trawę podobnie jak latem, ale już w październiku nie powinniśmy przycinać trawnika zbyt nisko. Ostatni raz trawnik kosimy w listopadzie. Zbyt wysoka trawa zimą może spowodować rozwój pleśni grzybowej.
Co z trawnikiem, kiedy już spadnie śnieg?
Jeśli zdążyliśmy z jesienną pielęgnacją trawnika przed pierwszym śniegiem, to świetnie, ale pamiętajmy, że to nie koniec dbania o trawnik. Nawet najlepiej przygotowany na zimę trawnik zmarnieje, jeśli po spadnięciu śniegu będziemy nieustannie po nim chodzić lub, co gorsza, spychać na niego zwały śniegu. Jeśli odśnieżamy podwórze i wjazd, to niestety musimy znaleźć inne miejsce dla śniegu – inaczej cała praca włożona w trawnik jesienią pójdzie na marne.
Przygotowanie trawnika do zimy – co jeszcze?
Jak jeszcze pielęgnować trawnik na jesień? Jeśli przy jesiennej pielęgnacji ogrodu będziemy pamiętać o tych czterech krokach, to wiosną powinniśmy móc cieszyć oczy pięknym trawnikiem. Jeśli jednak chcemy, możemy także zawapnować trawnik na przełomie października i listopada (jeśli mamy problem z mchem, a pH gleby jest niższe niż 6,0). Możemy również zamontować odstraszacze na krety, jako że aktywność tych zwierząt jesienią jest bardzo wysoka. Tak przygotowany trawnik przetrwa każdą zimę!
Materiał partnera zewnętrznego