Strona główna Lifestyle Moda Jak dbać o meble tapicerowane?

Jak dbać o meble tapicerowane?

315
0
Tapicerowana kanapa
Zabrudzenia pojawiające się na obiciach kanap i foteli to standardowy problem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Meble tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią idealną ozdobę każdego salonu. Jednak, aby cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat, należy o nie odpowiednio dbać. Bez właściwej pielęgnacji, z każdym rokiem intensywnego użytkowania nawet najlepsze jakościowo wyposażenie szybko straci swoją pierwotną formę. Z tego względu, warto znać podstawowe wskazówki na temat czyszczenia i konserwacji mebli tapicerowanych.

Zabrudzenia pojawiające się na obiciach kanap i foteli to standardowy problem. W końcu korzystamy z nich niemal każdego dnia, dlatego zwykle gromadzi się na nich kurz, powstają plamy, a także zbiera się sierść, gdy posiadamy zwierzęta. Po dłuższym czasie standardowego, nawet najmniej inwazyjnego użytkowania, każdy mebel będzie wymagać gruntownego prania. A, jak wiadomo, do tego konieczny jest zazwyczaj profesjonalny sprzęt lub wynajęcie firmy czyszczącej tapicerkę, co nie należy do najmniejszych wydatków. Z tego względu warto odkurzać fotele tapicerowane, kanapę i pufy przynajmniej raz na tydzień. Zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu gromadzeniu się kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń. Najlepiej robić to końcówką z miękką szczotką (przeznaczoną do obić) lub zwyczajną rurą ssącą. Jest to szczególnie istotne, jeżeli posiadamy psa lub kota.

Po drugie obicia nie należy narażać na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie ryzykujemy powstawaniem odbarwień materiału. Ma to znaczenie zarówno dla samej tkaniny, jak i części wykonanych z drewna lub innego tworzywa. Unikajmy więc stawiania mebli bezpośrednio obok okna, a także pamiętajmy o zamontowaniu w salonie zasłon lub żaluzji, aby nie doprowadzić do nadmiernego nagrzewania pomieszczenia. Podobny, destrukcyjny wpływ na meble tapicerowane wykazują grzejniki i kominki. Ich wielogodzinne, intensywne oddziaływanie może zmniejszyć trwałość materiałów obiciowych. Oprócz tego, w trakcie przemeblowania lub sprzątania nigdy nie należy stawiać kanap i foteli na wilgotnej posadzce. Uważajmy również na sposób przesuwania: zamiast ciągnąć za poszycie i poduchy, powinniśmy lekko podnosić mebel, chwytając go od dołu.

Regularność to podstawa

Samo odkurzanie i czyszczenie to kwestie podstawowe, z którymi mierzy się każdy posiadacz mebli tapicerowanych. Należy robić to regularnie, najlepiej przy okazji cotygodniowych porządków. Myjąc meble „na mokro”, nigdy nie polewajmy ich dużą ilością wody. Obicia nie można również intensywnie trzeć, nawet gdy chcemy pozbyć się tych bardziej uciążliwych plam. Zamiast tego, lepiej zainwestować w silniejszy środek myjący. Tapicerkę myjemy wilgotną, czyli nieociekającą wodą, miękką, najlepiej białą ściereczką. Warto robić to delikatnie, aby nie uszkodzić włókien. Producenci mebli zalecają czyścić obicie „od szwu do szwu”, aby efekt był jak najbardziej równomierny. Co więcej, nie należy skupiać się tylko na tym miejscu, w którym powstała plama. Zawsze trzeba umyć całą powierzchnię, czyli np. oparcie kanapy lub poduchę, a nie tylko ich ubrudzony fragment.

Na sam koniec możemy nieco osuszyć mebel, np. za pomocą powietrza ze suszarki do włosów o niezbyt wysokiej temperaturze. Pamiętajmy też, aby zachować ostrożność, gdy kupujemy środki czyszczące. Powinny być dedykowane specjalnie dla konkretnego rodzaju obicia. Kierujmy się również zaleceniami samego producenta. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybrany preparat piorący nie uszkodzi kanapy czy fotela, przeprowadźmy test na małej, ukrytej powierzchni materiału lub tworzywa.


Materiał partnera zewnętrznego