U wielu osób w pewnym momencie pojawiają się wątpliwości, czy na pewno jest się dzieckiem swoich rodziców bądź czy partnerka nie miała dziecka z kimś innym. Życie w niepewności i niewiedzy nie jest komfortowe. Najlepszym sposobem na rozjaśnienie swojej sytuacji życiowej jest wykonanie testów na ojcostwo.
W jaki sposób wykonuje się testy na ojcostwo?
Aby wykonać test na ojcostwo, konieczne jest przygotowanie próbek od dwóch osób – dziecka i domniemanego ojca. Pobiera się od nich materiał genetyczny w postaci wymazu bądź mikrośladu, które później analizowane są w laboratorium genetycznym. Pobranie próbek do badania możliwe jest na dwa sposoby – poprzez wykonanie wymazu z jamy ustnej lub pobranie materiału w postaci mikrośladu.
Wymaz pobiera się poprzez pocieranie wymazówką (specjalny patyczek z wacikiem na końcu) wewnętrznej strony policzka – zbiera się w ten sposób na wymazówkę komórki z błony śluzowej zawierające DNA danej osoby. Drugim sposobem jest znalezienie przedmiotu należącego do badanej osoby – może to być np. niedopałek papierosa, smoczek, pasek od glukometru czy też obcięte paznokcie. Taki przedmiot nazywany jest mikrośladem. Istotne jest w tym przypadku jednak to, żeby mikroślad zawierał DNA tylko jednej osoby – nie powinien być bezpośrednio dotykany przez kogoś innego.
Z mikrośladu lub wymazu laboratorium izoluje DNA badanych osób w celu ich porównania. Nie porównuje się pełnych łańcuchów DNA, ponieważ byłoby to niezwykle kosztowne. Wyszukuje się natomiast w DNA określone fragmenty łańcuchów – jest ich 16, 22 bądź w najbardziej optymalnej wersji 24. Każdy taki marker składa się z części pochodzącej od matki badanej osoby i od biologicznego ojca. Dzięki tej wiedzy możliwe jest porównanie odpowiadających sobie markerów obu osób – w przypadku biologicznego ojcostwa wszystkie markery dziecka i ojca zawierają w sobie jednakowe części. Taka sytuacja pozwala potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,9999%. Aby jednak całkowicie wykluczyć bycie ojcem potrzebne jest wykrycie czterech całkowicie różnych markerów.
Jak Ty możesz sprawdzić swoje ojcostwo?
Standardowo testy na ojcostwo wykonywane są na drodze sądowej w trakcie procesów, które wymagają ustalenia ojcostwa. Aktualnie istnieje jednak możliwość, aby przeprowadzić taki test prywatnie.
– Test na ojcostwo można zamówić przez Internet, zaś pobranie próbek wykonuje się we wskazanym punkcie pobrań bądź samodzielnie w domu – mówi Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl. Platforma internetowa Zdrowegeny.pl zbiera ofertę największych laboratoriów diagnostycznych w Polsce oraz umożliwia łatwiejszą i tańszą realizację wielu badań, w tym testów na ojcostwo.
Jeżeli wszyscy prawni opiekunowie dziecka wyrażają zgodę na badanie, możesz wykonać test na ojcostwo w punkcie pobrań. Tam po rejestracji badanych osób personel pobiera wymazy z wewnętrznej strony policzka.
Aby przeprowadzić pobranie samodzielnie, otrzymuje się specjalny zestaw, dzięki któremu możliwe jest pobranie zarówno wymazu, jak i mikrośladu. W zestawie zamieszczona jest również instrukcja, dzięki której samodzielne pobranie jest równie wiarygodne jak w punkcie pobrań. W przypadku samodzielnego wykonania testu na ojcostwo nie jest jednak potrzebna zgoda opiekunów prawnych – test ten porównuje ze sobą dwa materiały genetyczne “A” i “B” bez wskazania na dane personalne. Jest to więc wygodny sposób ustalenia ojcostwa dla wielu osób.
Materiał partnera zewnętrznego