Strona główna Lifestyle Dom Obowiązek czy przyjemność – jak zmobilizować się do sprzątania?

Obowiązek czy przyjemność – jak zmobilizować się do sprzątania?

349
0
Piórko do odkurzania
O ile czynności takie jak odkurzanie lub mycie podłóg są raczej lubiane, o tyle prasowania lub mycia okien nie lubi prawie połowa rodaków. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Do sprzątania warto się zmobilizować. Czyste mieszkanie to nie tylko komfort, ale też mniejsze ryzyko rozwoju chorób i niebezpiecznych alergii.

Ponad 63% Polaków lubi mieć w domu porządek. Nie oznacza to jednak wielkiej miłości do samych porządków. O ile czynności takie jak odkurzanie lub mycie podłóg są raczej lubiane, o tyle prasowania lub mycia okien nie lubi prawie połowa rodaków.

Do sprzątania większość osób motywuje nie tyle sam bałagan, ile chęć utrzymania domu w czystości. Według raportu „dom w porządku” prawie 64% Polaków sprząta z tego właśnie powodu. W przypadku 19% skutecznym motywatorem okazują się dzieci, które jak nikt inny potrafią zrobić w domu bałagan. Pozostali jednak mają problem ze zmotywowanym się zarówno do generalnych porządków, jak i regularnego sprzątania. Niektórzy sprzątają, gdy bałagan osiągnie krytyczny poziom, jeszcze inni wtedy, gdy oczekują gości. Aż 7% Polaków otwarcie przyznaje się jednak do tego, że nie znajduje motywacji do sprzątania.

Jak zacząć porządki?

Jest co najmniej kilka sposobów na to, aby sprzątanie było efektywne. Jak to zrobić?

  • Warto zacząć od najbardziej widocznego elementu przestrzeni i na nim skoncentrować swoją uwagę. Uprzątnięta z dziecięcych zabawek podłoga lub schowane do szafy, zalegające od tygodnia obok łóżka, pranie sprawią, że efekty pracy będą od razu widoczne, co ułatwi podjęcie kolejnych wyzwań.
  • Mało jest osób, które kochają prasować. Warto więc zacząć od tego nielubianego zadania. Po uporaniu się z najgorszym, każde kolejne zadanie będzie wydawać się łatwiejsze.
  • Podzielenie pracy na etapy, to zawsze dobre wyjście. Po pierwsze szybko widać konkretne efekty. Po drugie ten model sprzątania jest bardziej efektywny, niż sprzątanie wszystkiego za jednym razem.

Dobre nawyki na dłużej

Ze sprzątaniem jest jak z każdym nawykiem: potrzeba czasu, aby go utrwalić. Na początku więc warto zrobić listę i zaplanować kolejne działania. Potem w kalendarzu zaznaczyć kolejne terminy np. kiedy ponownie należy odkurzyć dywany, umyć okna lub odkurzyć bibeloty. Zapisane zadania łatwiej się realizuje, a z czasem stają się one dobrym i naturalnym nawykiem. Można również spróbować sprzątania rano, kiedy człowiek ma więcej energii i chęci do działania. Wieczorne plany łatwo porzucić w obliczu zmęczenia codziennymi obowiązkami zawodowymi. Przy okazji warto się nagradzać – czyste i zadbane mieszkanie to doskonały powód, aby zrobić sobie mały prezent.


Materiał partnera zewnętrznego