Istnieje wiele oczywistych powodów, dla których warto troszczyć się o prawidłową higienę jamy ustnej. W końcu lubimy być odbierani jako osoby o zadbanym, atrakcyjnym wyglądzie, w którym piękny uśmiech odgrywa niebagatelną rolę. Z drugiej strony wszyscy wolimy uniknąć problemów z zębami i nieprzyjemnych wizyt u dentysty. Warto też zdawać sobie sprawę, że dolegliwości zdrowotne, dotykające jamy ustnej, potrafią mieć szerszy i poważniejszy zakres negatywnego oddziaływania na nasz organizm. Jak zatem właściwie zadbać o uzębienie?

Od szczegółu do ogółu – poważne konsekwencje problemów z zębami

Gdy mówi się o tym, jak ważna jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej, zwykle ma się na myśli bezpośrednie konsekwencje zaniechania jej. Na przykład próchnicę, czyli zakaźną chorobę bakteryjną, atakującą tkanki twarde zębów. Nasz sposób funkcjonowania sprawia, że praktycznie cały czas jesteśmy narażeni na jej negatywny wpływ. Wywołuje ją bowiem kontakt obecnych w jamie ustnej bakterii z węglowodanami. Prowadzi to do demineralizacji zębów, a w dalszej kolejności (jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania) – do ubytków próchniczych.

Ale poważniejsze trudności zdrowotne wcale nie muszą kończyć się na jamie ustnej, czego dowodem jest inne schorzenie, czyli stany zapalne przyzębia, zwane popularnie parodontozą lub paradontozą. Mimo powszechności problemu, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z jego dalszych, niebezpiecznych następstw. Początkowo bowiem parodontoza atakuje struktury podtrzymujące zęby, w konsekwencji powodując ich wypadanie. Później jednak może dojść do przemieszczenia się szkodliwych bakterii w inne obszary organizmu, gdzie zaczną przyczyniać się do kolejnych komplikacji zdrowotnych. Coraz częściej pojawiają się informacje, że w ten sposób parodontoza m.in. przyczynia się do częstszych nawrotów zapalenia płuc (zwłaszcza u starszych osób) oraz rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, jak również ułatwia powstawanie przewlekłych stanów zapalnych żołądka czy nerek.

Zwracaj większą uwagę, co bierzesz na ząb!

Istnieją różne czynniki, które determinują problemy z jamą ustną. Trzeba jednak przyznać, że spora ich część ma związek z naszym sposobem odżywiania się. Tak więc właściwa dieta niejednokrotnie okaże się ważnym punktem prawidłowego dbania o zęby. Z pewnością dużym zagrożeniem są dla nich spore ilości cukru, przyjmowanego podczas jedzenia i picia. I nie chodzi jedynie o łakocie czy słodkie, gazowane napoje (choć jak nietrudno się domyślić – na nie również trzeba bardzo uważać). Mowa tu o zwykłych posiłkach czy nawet słodzonej kawie lub herbacie. Jeśli zdecydujemy się pić je w wersji gorzkiej i tym samym ograniczymy ilość spożywanego cukru, to nasze zęby już na tym wiele zyskają. Szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na różnego typu ciastka i ciasta, gdyż to właśnie ich połączenie cukru ze skrobią w dużym stopniu przyczynia się do powstawania próchnicy. Ponadto, powinniśmy ograniczyć spożycie pewnych gatunków owoców, np. bogatych w cukier winogron. Lepszym wyborem z pewnością okażą się cytrusy zwierające sporą dawkę witaminy C oraz jabłek (na surowo!), których przeżuwanie dodatkowo stymuluje wydzielanie śliny i pomaga w oczyszczaniu zębów. Kłopotliwe będą również produkty nie tylko słodkie, ale i lepkie, jak rodzynki, chrupki kukurydziane, żelki lub karmel. W naszej diecie starajmy się stawiać na węglowodany złożone, dostępne np. w ziemniakach (al dente), makaronach, kaszach i chlebie, nie wpływające zbytnio na rozwój próchnicy. Przyjazne dla zębów okażą się również warzywa, bogate w magnez, wapń i potas, antyoksydanty, kwas foliowy oraz witaminy, czyli składniki sprzyjające ochronie tkanek i dziąseł przed negatywnym wpływem bakterii. Co więcej, takie produkty roślinne, jak seler i marchew, jadane w formie surowej, pomagają w odświeżaniu oddechu i likwidowaniu płytki nazębnej.

Tak więc nasuwają się przede wszystkim dwa ważne wnioski. Pierwszy z nich mówi, że właściwie pielęgnując jamę ustną, poniekąd dbamy dodatkowo o cały organizm. Dlatego powinniśmy przykładać większą wagę do systematycznej, dokładnej higieny (także przy użyciu nici dentystycznej) oraz regularnych wizyt u stomatologa (przy odpowiedniej profilaktyce kontrole te okażą się znacznie przyjemniejsze, niż w sytuacji, gdy zajdzie konieczność leczenia uzębienia). Drugi zaś jest taki, że dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych zębów. Dlatego warto zrewidować swój jadłospis i ograniczyć szkodliwe produkty, co pomoże cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Źródło: https://www.przelomwodzywianiu.pl/kacik-dietetyczny/zdrowe-zeby-zdrowe-cialo


OLI