Najogólniej mówiąc dieta ketogeniczna jest to sposób odżywiania, który polega na zwiększeniu spożywania tłuszczu oraz znacznym ograniczeniu pochłaniania węglowodanów. Proporcje w diecie tłuszczowej wynoszą 4:1 i 3:1. Przykładowo, na 4 gramy tłuszczu przypada 1 gram węglowodanów i białek. Tym samym osoby będące na diecie ketogennej około 70-90% energii uzyskują tłuszczu. W ten sposób organizm wprowadzany jest w stan ketozy. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie mając dostatecznej dawki węglowodanów zaczyna spalanie zmagazynowanego w ciele tłuszczu.
Zasady diety ketogennej
Stosowanie diety tłuszczowej wymaga spożywania trzech posiłków dziennie. Należy sięgać jedynie po produkty wysokotłuszczowe. Istotne, aby były to produkty wysokiej jakości. Ponadto konieczne jest przyjmowanie 4 litry płynów.
Co powinno się jeść na diecie ketogenicznej?
- różnego rodzaju mięsa (boczek, golonka, udka i filety z kurczaka, steki wołowe)
- ryby (zwłaszcza te tłuste)
- warzywa o niskiej ilości węglowodanów (awokado, pomidory, brokuły, szpinak)
- tłuszcze zwierzęce oraz roślinne (olej lniany, masło, masło klarowane, smalec, olej kokosowy, oliwa z oliwek)
- nasiona i pestki (nasiona chia, nasiona lnu, pestki dyni)
- niewielka ilość nabiału (serek wiejski)
- orzechy
Jak widzimy powyżej jadłospis diety ketogenicznej może być dla większości osób zaskakujący i innowacyjny. Można spożywać niskowęglowodanowe warzywa, owoce, a ponadto jaja, orzechy, mięso i nabiał. Taki rozkład składników pożywienia gwarantuje nam zapewnienie sobie wszelkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Osoby, które przechodzą na dietę ketogeniczną zaczynają się odżywiać o wiele zdrowiej niż wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ zastępują spożywane dotychczas mąkę, cukier, słodycze i fast foody, o wiele zdrowszymi produktami.
Jak działa dieta ketogeniczna?
Organizm w wyniku zmiany sposobu odżywiania zaczyna aktywnie wykorzystywać tłuszcze, które stanowią jego główne źródło energii. Dochodzi wtedy do lipolizy. W wątrobie wolne kwasy tłuszczowe uwalniają się i zostają przekształcone w ciała ketonowe (aceton, beta-hydroksymaślan, acetooctan). W następstwie tego ciała ketonowe wraz z krwią trafiać będą do innych organów naszego ciała. Tam utleniają się do stanu wody oraz do stanu dwutlenku węgla. W ten oto sposób dostarczana jest do organizmu niezbędna do pracy naszych narządów energia.
W przypadku patologicznych stanów chorobowych takich jak na przykład cukrzyca lub choroba głodowa dojdzie do powstania znacznych ilości ciał ketonowych, których tkanki nie będą w stanie zużyć. Prowadzi to tym samym do ketonurii. Stan ten oznacza natomiast występowanie ketonów w moczu. Wystąpić tez może ketonemia, czyli bardzo wysokie stężenie ciał ketonowych we krwi. Ponadto może się pojawić zapach acetonu w wydychanym przez nas powietrzu.
Nasze ciała zdecydowanie potrzebują sporej ilości tłuszczu, po to by utrzymać dobrą kondycję zdrowia. Podczas gdy zasilamy nasz organizm energią, która płynie z ketonów oraz tłuszczów, normalizuje się nam ciśnienie krwi, znacznie poprawiają się wyniki poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Jednocześnie zmniejsza się poziom cukru oraz insuliny. W wielu przypadkach przywrócona zostaje równowaga hormonalna.
Najbardziej szokującym i spektakularnym efektem stosowania diety ketogenicznej jest skuteczne zwalczania przewlekłych problemów zdrowotnych. W wyniku zmiany diety na ketogenną, problemy zaczynają znikać.
Dieta ketogeniczna wykorzystuje niezwykłą zdolność ketonów, prowadząc do rewitalizacji organizmu, a ponadto do odwracania skutków wielu przewlekłych schorzeń.
Materiał partnera zewnętrznego