Strona główna Zdrowie Usuwanie kamienia nazębnego – metody, przebieg, zalecenia

Usuwanie kamienia nazębnego – metody, przebieg, zalecenia

185
0
usuwanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny jest dużo twardszy od płytki nazębnej, dlatego nie można go usunąć szczoteczką do zębów lub domowymi sposobami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Usuwanie kamienia nazębnego ma na celu oczyszczenie zębów z osadu, który przyczynia się do próchnicy. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Kamień nazębny należy usuwać minimum raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to osad na zębach w okolicy szyjek zębowych oraz w miejscach trudno dostępnych podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jest to nic innego jak zwapniała płytka nazębna. Składa się z resztek pożywienia, złuszczonych komórek nabłonka, drobnoustrojów próchnicotwórczych, substancji obecnych w ślinie, a także wapnia i fosforu. Kamień nazębny jest ciemniejszy od naturalnej barwy szkliwa. Są na niego narażone szczególnie te osoby, które palą papierosy, piją dużo kawy i ciemnej herbaty oraz zaniedbują higienę zębów.

Kamień nazębny jest dużo twardszy od płytki nazębnej, dlatego nie można go usunąć szczoteczką do zębów lub domowymi sposobami. Profesjonalny zabieg przeprowadza klinika stomatologiczna w Warszawie. Określa się go mianem skaling. Jego regularne wykonywanie jest konieczne, ponieważ kamień nazębny jest przyczyną próchnicy, paradontozy i innych problemów z uzębieniem.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Najczęściej wybierane są techniki laserowe, mechaniczne (przy pomocy specjalnego wiertła), ręczne (przy pomocy dłutka), chemiczne lub ultradźwiękowe. Stomatolog dobiera metodę indywidualnie do każdego pacjenta.

Niezależnie od wybranej techniki pierwszym krokiem jest ocena stanu uzębienia jamy ustnej. Następnie stomatolog przykłada narzędzie do miejsc, w których występuje kamień nazębny i usuwa go. Na koniec poleruje zęby, dzięki czemu są one gładkie i zabezpieczone przed ponownym osadzaniem się płytki nazębnej i kamienia. Po zabiegu można wykonać także fluoryzację, czyli nałożyć preparat z fluorem, który wzmocni szkliwo.

Usuwanie kamienia nazębnego trwa kilka minut. Koszt zabiegu nie przekracza 200 zł. Oczyszczanie zębów jest bezbolesne, jednak niektórzy pacjenci określają je jako nieprzyjemne. W razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe, które zdecydowanie zmniejszy dyskomfort.

Efekty po usunięciu kamienia nazębnego

Efekty po usunięciu kamienia nazębnego są widoczne od razu. To, ile się utrzymują, zależy indywidualnie od każdego pacjenta. Osad może zbierać się szybciej u osób, które palą papierosy i piją dużo kawy. Stomatolodzy zalecają wykonywanie zabiegu przynajmniej raz w roku.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Bezpośrednio po zabiegu usuwania kamienia nazębnego zęby mogą być tkliwe. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę od wizyty w klinice stomatologicznej. Wskazane jest delikatne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i pastą do zębów, która nie powoduje nadwrażliwości. Warto zrezygnować z palenia tytoniu, ponieważ przyczynia się ono do ponownego osadzania kamienia.


Materiał partnera zewnętrznego