Nauka towarzyszy nam każdego dnia. Stare powiedzenie mówi, że jeśli się nie uczymy, to tak naprawdę cofamy się, gdyż cały świat nam ucieka. W jaki sposób uczyć się, by było to jak najmniej uciążliwe i skuteczne? Istnieje na to kilka sposobów.
Jak poprawić koncentrację?
Bardzo wiele zależy od naszej koncentracji. Jeśli nie możemy skupić się na danym zadaniu, to nie ma nawet mowy o skutecznej nauce.
Koncentracji sprzyja nauka w pomieszczeniu o ciepłym kolorze. Barwy takie jak brąz, delikatna czerwień, czy żółć dodają nam chęci do pracy i poprawiają nastrój. Warto też posprzątać swoje otoczenie, tak by nic nie rozpraszało naszej uwagi. Nie jest to jednak zasada dla wszystkich, gdyż niektórzy ludzie dużo lepiej czują się, przebywając w kontrolowanym chaosie.
Jeśli lubimy słuchać muzyki – nic nie stoi na przeszkodzie. Nie powinny być to jednak popowe, czy też metalowe hity, ale spokojne, nastrojowe nuty, najlepiej bez wokalu. Dobrze sprawdza się tu muzyka klasyczna.
Uczyć powinniśmy się w przewietrzonym pomieszczeniu, na siedząco, z dala od łóżka i mediów. Bardzo ważne są także przerwy. Nikt nie potrafi uczyć się w nieskończoność, dlatego też co godzinę warto zrobić sobie przerwę, wyjść na świeże powietrze lub trochę się poruszać.
Jak uczyć się skuteczniej?
Żeby nauka była skuteczna, musimy postawić sobie cel, do którego dążymy. Może to być uzyskanie dobrej oceny na sprawdzianie lub też poznanie nowej umiejętności. Najlepiej motywować się korzyściami, które możemy w ten sposób osiągnąć i zaproponować sobie nagrody za zrealizowanie celów.
Organizacja czasu również jest niezwykle ważna. Odpowiedni podział zadań na dzień może zagwarantować sukces lub też całkowicie go utrudnić. Najtrudniejszych rzeczy warto uczyć się na początku, te mniej skomplikowane najlepiej zostawić na koniec. Mówiąc o czasie, koniecznie należy przypomnieć o przerwach. Nauka nic nam nie da, jeśli co jakiś czas nie odejdziemy od książki. Mózg meczy się już po kilkudziesięciu minutach, dlatego nie poleca czytać się jednorazowo dłużej niż przez godzinę.
Duży wpływ na naukę ma także nasza dieta. Przede wszystkim nie możemy zapominać o wodzie, która wpływa na samopoczucie i percepcję. Warto również nagradzać się orzechami i gorzką czekoladą, gdyż produkty te zawierają sporo cennych składników odżywczych wpływających na pracę naszego mózgu. Zdecydowanie powinniśmy unikać natomiast fast foodów, słodyczy i kawy, która pobudza i zwiększa skupienie tylko na chwilę, czyniąc nas chwilę później dużo mniej wydajnymi.
Niezwykle istotny jest także sen. Nie powinniśmy uczyć się wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni, gdyż nasz mózg i tak nie jest w stanie skupić się wtedy na nauce.
Czy szybkie czytanie może nam się przydać?
Nauka szybkiego czytania jest bardzo trudna i czasochłonna, ale umiejętność ta zdecydowanie się przydaje. Jeśli nie chcemy przechodzić męczącego kursu, powinniśmy skorzystać z kilku porad, które przyspieszą tempo naszego czytania.
Przede wszystkim należy skupić się na rzeczach ważnych, całą resztę analizując pobieżnie. Nie należy też szeptać lub „trawić” słów w głowie. Książki należy czytać całymi frazami, nie skupiając się na pojedynczych słowach. Przestrzegając tych trzech zasad, będziemy uczyć się z taką samą skutecznością, ale dużo szybciej niż przedtem.
Każdy z nas powinien wiedzieć jak się uczyć. Im szybciej będziemy zdobywać nową wiedzę i umiejętności, tym więcej się dowiemy, a zaoszczędzony czas będziemy mogli przeznaczyć na przyjemności.
JMI