Zwykle mówi się, że zawsze mamy do wyboru tylko dwie opcje: wykonanie szybkie, ale niestety kiepskiej jakości albo dobre, ale kosztowne. Czy zawsze musi tak być? Wybierając gotowy projekt domu mamy możliwość wybudowania solidnego, sprawdzonego domu, za niewielką cenę. Jak wybierać i jak budować, by inwestycja zakończyła się sukcesem? Jest kilka podstawowych zasad.

Bezpieczne cztery ściany

Zastanawiając się nad budową własnego domu mamy dwa wyjścia. Wybrać projekt indywidualny, czy katalogowy? Indywidualny projekt domu jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby twoja posiadłość wyróżniała się z tłumu i jesteś w stanie zainwestować w to równowartość konkretnego samochodu. Natomiast jeśli zależy ci na rozwiązaniu wypróbowanym i pewnym, gotowe projekty domów są tym, czego szukasz (sprawdź koniecznie na https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow). Ich wykonanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, gdyż zostały one przetestowane przez wielu inwestorów, na setkach różnych działek. Dodatkowo, projekty takie mają przystępną cenę, o wiele niższą niż projekt indywidualny.

Dwa systemy dla zbicia ceny

Budowa własnych czterech ścian to zawsze znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Co jeszcze, oprócz zakupu gotowego projektu domu możemy zrobić, aby sprytnie zaoszczędzić na jego realizacji? Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, czy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe musimy oddawać w ręce fachowców. Mamy do wyboru dwie opcje: system gospodarczy i zlecony. System gospodarczy, a więc taki, w którym sami zajmujemy się organizacją budowy, może sprawić, że zaoszczędzimy naprawdę sporo unikając dodatkowo wątpliwej jakości specjalistów, którzy pracują niedokładnie lub powoli. Z drugiej strony, system ten zmusza nas do pełnego zaangażowania się w budowę a niestety, nie każdy ma na to czas. Drugim rozwiązaniem jest więc system zlecony, czyli wynajęcie ekipy budowlanej, która dokona za nas wszelkich prac konstrukcyjnych i montażowych, przez co zaoszczędzimy na czasie i wysiłku. Co prawda fachowcy zajmą się wszystkim, od fundamentów, po wykończenia, jednak musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami robocizny oraz stale monitorować jakość wykonania.

Dom przy Alabastrowej 45 - www.galeriadomow.plDom przy Alabastrowej 45 – www.galeriadomow.pl

Materiały budowlane, czyli oszczędzaj mądrze

Kolejnym krokiem na drodze do ekonomicznej budowy domu jest wybór materiałów budowlanych. Także tutaj możemy wybierać pomiędzy samodzielnym zakupem i systemem zleconym. Na pierwszą metodę powinniśmy się zdecydować, jeśli jesteśmy pewni, że dobrze orientujemy się w świecie materiałów budowlanych. Metoda gospodarcza sprawdzi się więc, kiedy jesteśmy na bieżąco z aktualnymi cenami, obserwujemy trendy, wiemy, co się opłaca i kiedy sprzedawca oferuje nam nieuczciwą cenę. Jeśli dopiero wchodzimy w świat cementu i szpachli, zakup materiałów lepiej powierzyć specjalistom, którzy nie tylko dobiorą najodpowiedniejsze dla danego domu surowce, ale także pomogą nam utargować spore zniżki, jako że bardzo często są stałymi gośćmi składów budowlanych i hurtowni.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolimy wyborem materiałów zająć się sami, powinniśmy pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Po pierwsze, nie decydować się na zakup w pierwszym sklepie, do którego wchodzimy. Hurtownie mają często konkurencyjne ceny, które dodatkowo można negocjować, nie bójmy się więc pytać o zniżki zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zakup większej ilości materiału. Po drugie, należy wybierać sklepy, które oferują usługi dodatkowe, jak bezpłatny transport lub możliwość zwrotu niewykorzystanego materiału – dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotu z dowozem ciężkiego, czasem brudnego ładunku oraz unikniemy składowania bezużytecznych resztek po zakończonej budowie. Trzecią i najważniejszą zasadą jest rozwaga. Starając się zredukować koszty nie możemy zapominać, że kupując materiały najtańsze z możliwych stawiamy na szali nie tylko jakość budowy, ale także zdrowie domowników. Oszczędzać należy mądrze i nad ekonomię przedkładać bezpieczeństwo.

Bogata oferta tanich projektów domów

Kiedy już podjęliśmy decyzję o budowie naszego gniazdka, zdecydowaliśmy, że będzie to projekt gotowy i ustaliliśmy, kto będzie organizował prace konstrukcyjne i wykończeniowe, pozostaje nam tylko wybrać konkretny projekt domu! W zależności od naszych potrzeb i preferencji, mamy do wyboru projekty domów parterowych, z poddaszem, bliźniaki i wiele więcej. Domy tanie w budowie najczęściej charakteryzują się prostotą rysunku i zwartą bryłą, która oprócz powierzchni mieszkalnej zawiera także garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Optymalizują wielkość okien i unikają podpiwniczeń na rzecz strychu. Właśnie takie wygodne projekty domów z poddaszem polecane są przede wszystkim większym rodzinom oraz osobom marzącym o nieco większej przestrzeni życiowej.

Jeśli myślimy przyszłościowo, powinniśmy zastanowić się nad budową domu energooszczędnego, czyli taniego w użytkowaniu bez względu na porę roku. Projekt domu energooszczędnego w centrum uwagi stawia kwestie ocieplenia i wentylacji, a także przemyślany układ pomieszczeń oraz optymalną liczbę okien. Koszt jego budowy może być delikatnie wyższy, niż tradycyjnego domu, jednak w dłuższej perspektywie nakłady te nie tylko się zwracają, ale obserwowane są wyraźne oszczędności wynikające z niższego niż przeciętnie wydatku energetycznego, koniecznego do ogrzania i utrzymania ciepła w tak skonstruowanym budynku.

Budowa domu jeszcze do niedawna kojarzyła się z luksusem, na który niewielu było stać. Te czasy dawno już minęły. Dzisiaj nie trzeba wydawać fortuny, aby zbudować sobie dom przytulny, ekonomiczny i tani w użytkowaniu. Po przeanalizowaniu dostępnych na rynku opcji z pewnością nie będziemy mieć problemu z wyborem wygodnej, racjonalnej oferty skrojonej na nasze potrzeby.


Materiał partnera zewnętrznego