W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj domu chcemy – elementów zmiennych jest wiele: bryła budynku, dach, ilość przyszłych użytkowników, czy dom ma posiadać garaż, taras.
Biura projektowe udostępniają w swojej ofercie kilkanaście tysięcy projektów gotowych. Jak z takiej ilości wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania?
Funkcjonalność przede wszystkim!
Większość inwestorów wybiera swój wymarzony projekt domu, kierując się walorami estetycznymi. A przecież chodzi o to aby dom spełniał swoją rolę – żeby nam się dobrze, funkcjonalnie mieszkało. Dom powinien być dostosowany do stylu życia i potrzeb funkcjonalnych domowników.
Gotowe projekty domów zazwyczaj uwzględniają budowę tradycyjną technologią murowaną. Jednak współcześnie nie musimy ograniczać się wyłącznie do tego rozwiązania. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych warto zwrócić uwagę na inne, alternatywne technologie budowlane. Więcej informacji o gotowych projektach domów znajdą państwo na stronie https://www.archido.pl
Inwestorzy szukający ekonomicznych rozwiązań mogą zdecydować się na drewniane domy tanie w budowie. Będą to konstrukcje szkieletowe o niewielkim metrażu. Domy tanie w budowie wyróżniają się prostą kubaturą i zazwyczaj posiadają poddasze użytkowe. Dach taniego domu posiada prostą, dwuspadową formę. Charakterystyczną cechą tego typu budynków jest również brak dużych balkonów oraz tarasów, które podnoszą koszt budowy.
Budowa domu jest inwestycją pochłaniającą czas i pieniądze, dlatego należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu.
Istotną kwestią przy wyborze projektu, w kontekście kosztów budowy, jest dach. Dachy najprostsze są najtańsze, co nie oznacza, że będą mniej efektowne po wybudowaniu. Inwestorzy często dokonują praktycznego wyboru i decydują się na dachy dwuspadowe, które są tańsze i najmniej skomplikowane w budowie.
Małe domy modułowe – tańsze niż mieszkanie. Domy modułowe są alternatywą którą warto rozważyć. Jedną z ich największych zalet jest atrakcyjna cena inwestycji. Szacuje się, że niewielki dom modułowy może być nawet o kilkanaście procent tańszy w budowie niż dom stworzony w technologii murowanej. Warto również podkreślić, że domy modułowe nie odbiegają wizualnie od budynków stworzonych w innych technologiach.
Inwestorzy którzy muszą się liczyć z niewielkim budżetem często wybierają projekty domów parterowych. Tego rodzaju budynki nie posiadają zagospodarowanego poddasza, a przestrzeń mieszkalna obejmuje wyłącznie jedną kondygnację. Cenioną zaletą projektów domów parterowych jest niski koszt budowy. Dzięki braku konieczności adaptacji poddasza inwestor jest w stanie poczynić odczuwalne oszczędności inwestycyjne.
Nie bez znaczenia jest również energooszczędność domu. Warto zainwestować w domy z dobrą charakterystyką energetyczną, dzięki temu późniejsze użytkowanie domu jest zdecydowanie tańsze.
Materiał partnera zewnętrznego