W prostocie tkwi wielka siła. Nieprzekombinowane smaczne jedzenie zawsze spotyka się z aprobatą osób siedzących przy stole. 

Przepis na gofry, które zawsze wychodzą

Do prostych posiłków należą gofry, których przygotowanie nie jest czasochłonne. Dwie godziny wcześniej należy wyciągnąć wszystkie składniki z lodówki, aby były w temperaturze pokojowej. Na 14 gofrów klasycznej wielkości wystarczą 4 jajka. Wcześniej musimy oddzielić żółtka od białek. 3 szklanki przesianej mąki wsypujemy do miski, dodajemy szczyptę soli i pół łyżeczki proszku do pieczenia. W drugim naczyniu ubijamy na puszystą masę żółtka, można dodać odrobinę cukru, ale bez niego gofry również będą pyszne. Dodajemy pół szklanki oleju i półtora szklanki wody. Następnie wlewamy wszystko do naczynia z mąką. Ubite na sztywno białka dodajemy do całości i delikatnie mieszamy.

Ciasto na gofry – co jest najważniejsze?

Aby gofry były puszyste w środku, a chrupiące na zewnątrz, trzeba odpowiednio wykonać ciasto. W niektórych przepisach pojawia się mleko, jednak nie daje ono oczekiwanej chrupkości. Obecność mleka sprawia, że masa bardziej przypomina ciasto naleśnikowe, więc możemy całkowicie wyeliminować mleko i zastąpić wodą, a gofry będą udane. Zajadają się nimi zarówno dorośli jak i dzieci. Ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane, a smak może przypominać te klasyczne gofry, które jemy nad morzem. To od nas zależy jakich użyjemy dodatków.

Dodatki do gofrów

Niektóre osoby uwielbiają gofry z bitą śmietaną lub serkiem mascarpone. Jeśli nie dodamy do nich cukru, a gofry ozdobimy owocami, otrzymamy deser, który nie będzie tak wysoko kaloryczny. Pokrojone kawałki owoców w towarzystwie chrupiącego placka to strzał w dziesiątkę. Możemy zjeść je także z dżemem, cukrem pudrem albo masłem orzechowym. Łasuchy nie pogardzą dodatkiem nutelli czy nawet lodów!

Co dodać do wytrawnych gofrów?

Tu ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Serek do smarowania połączony z wędzonym łososiem i na przykład świeżym ogórkiem. Wypróbujmy też hummus z ulubionymi warzywami i kiełkami. Miłośnicy nietypowych smaków cenią sobie gofry z bekonem i syropem klonowym.

gofry z bekonem i syropem klonowym
Miłośnicy nietypowych smaków cenią sobie gofry z bekonem i syropem klonowym | fot.: stock.adobe.com

Czym zastąpić cukier

Kiedy mamy wielką ochotę na smakołyk zawsze można sięgnąć po miód lub ksylitol, który jest bardziej przyjazny dla organizmu. Cukier jest dodawany do wielu artykułów spożywczych ponieważ podnosi walory smakowe i jest konserwantem, dlatego warto ograniczyć jego stosowanie w swojej kuchni.

Gofry są najpyszniejsze, kiedy jemy je jeszcze ciepłe. Powinno się je odkładać na taką płaszczyznę, która zapewni odparowanie wilgoci. Wtedy placek będzie chrupiący z obu stron przy podaniu.

OLI