Zamrażanie żywności to bardzo często delikatny temat. Mrozić czy nie? Okazuje się, że niektóre produkty mogą zostać poddane procesom mrożenia bez większych problemów, jednakże niektóre z nich stracą na smaku lub walorach odżywczych. Bez względu na to, co zamrozimy, należy upewnić się, że zużyjemy to w ciągu następnych 9 miesięcy.

Należy również mieć na uwadze to, aby poprawnie rozmrażać produkty, które zamierzamy wkrótce spożyć. Większość produktów wymaga powolnego odmrażania. W przypadku mięs najlepiej wystawić je na pół dnia przed obróbką termiczną w temperaturze pokojowej (albo na przykład na cała noc w lodówce). Należy jednak pamiętać o tym, aby przechować je na ten czas w szczelnym pudełku, które ochroni kawałek mięsa przed drobnoustrojami.

Czego absolutnie nie mrozić?

Zwróćmy jednak uwagę na produkty, których kategorycznie nie powinniśmy mrozić, jeżeli nie chcemy utracić zawartych w nich walorów smakowych, zdrowotnych czy użytkowych. Niestety są produkty, których po prostu nie da się kupić na zapas.

Liściaste warzywa

Jeżeli chcesz zachować na później liście sałaty, rukolę i tym podobne świeże produkty, zapomnij o mrożeniu. Proces zamrażania sprawi, że liście staną się wiotkie, miękkie i stracą swój smak poprzez odparowanie wody, która się w nich znajduje. Zamiast chrupkich listków, po odmrożeniu otrzymamy suchą papkę, która nie będzie przypominała smakiem pierwotnego produktu.

W celu zachowania liści sałaty w dobrej kondycji wystarczy umieścić je w lodówce. Można w tym celu zawinąć je w plastikowe woreczki lub okręcić papierowym ręcznikiem.

Zasada niemrożenia nie dotyczy jedynie jarmużu. Oczywiście pod warunkiem, że nie chcemy z niego później zrobić sałatki. Jednak jeżeli używamy liści tego warzywa do koktajli czy zapiekanek, możemy użyć także tych mrożonych.

Mleko

Zamrożone mleko po rozmrożeniu stanie się zbrylone. To prawdopodobnie jedna z ostatnich rzeczy, którą chcesz mrozić, jeżeli nie chcesz narazić swoich kubków smakowych na niebezpieczeństwo. Jeżeli obawiasz się o świeżość mleka, które wypijasz lub dodajesz do kawy, lepiej wyposażyć się w kolejną, świeżą butelkę.

Produkty mleczne

Nie zamrozimy także jogurtów, serków wiejskich, serka mascarpone i jemu podobnych czy deserów opartych na mleku. Możemy zaryzykować zamrożenie białego sera, jeśli potem użyjemy go na przykład do pieczenia. Podobnie z żółtym serem – taki uprzednio zamrożony może nadać się do zapiekanek. Spokojnie za to możemy zamrozić masło – po rozmrożeniu będziemy mogli cieszyć się jego świeżym smakiem.

Jajka w skorupce

Zamrażanie jajek to kiepski pomysł. Ciecz, która znajduje się pod skorupką, zacznie się rozszerzać pod wpływem zamarznięcia. Doprowadzi to do pęknięcia skorupki. Najlepszy scenariusz, którego możemy się spodziewać podczas zamrożenia jajek to produkt, którego i tak nie użyjemy. W najgorszym przypadku, po otwarciu półki z zamrażarką zastaniemy płynny jajkowaty bałagan.

Co można mrozić?

Jeśli jednak kupiliśmy żywność na zapas, z pewnością część niej możemy zamrozić bez strachu o ich walory po rozmrożeniu. Poza wspomnianymi wyżej masłem i mięsem spokojnie możemy mrozić chleb, świeże drożdże, wędliny, owoce i warzywa (no może poza ziemniakami, tych na pewno nie warto mrozić). Mrożenie nieźle znoszą wszelkie ciasta (w przypadku tych z lekkim kremem trzeba się jednak liczyć z możliwą utratą walorów smakowych). Lepiej nie mrozić jednak deserów z kremem z surowych jajek. Te z natury są produktami krótkotrwałymi. Pamiętajmy, żeby zapakować je szczelnie i umieścić w specjalnym pojemniku do mrożenia lub grubszych plastikowych torbach, które nie okleją produktu.

 

RMA