Specjaliści w zakresie grafiki komputerowej są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Osoby zastanawiające się nad wyborem ścieżki kariery bądź przebranżowieniem się powinny wziąć pod uwagę ten zawód, niemniej jednak poza umiejętnościami technicznymi grafik komputerowy powinien mieć również zacięcie artystyczne. Jak postawić pierwsze kroki w tym ciekawym i kolorowym świecie grafiki komputerowej?

Kursy i szkolenia

Szkoły policealne, szkoły wyższe, a także różnego rodzaju firmy specjalizujące się w IT oferują szkolenia z zakresu grafiki komputerowej. Wśród nich wybór jest dosyć duży, a ceny i okres trwania są zróżnicowane. Kursant może zdecydować się na kurs kilkutygodniowy, na którym nabędzie podstawowe umiejętności, jednak tego typu kursy przeznaczone są zwykle dla osób, które chcą zajmować się grafiką komputerową na potrzeby własne. Ci, którzy chcą podjąć naukę z perspektywą pracy w zawodzie, powinni wybierać szkolenia kompleksowe, a takie mogą trwać nawet 2 lata. Kurs z zakresu grafiki komputerowej powinien dawać przede wszystkim umiejętności praktyczne, zatem warto wybierać takie szkolenia, które prowadzone są przez osoby aktywnie działające w branży, będące na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata informatyki. Obecnie bardzo popularne są szkolenia on-line, które są świetnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych bądź mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Czytaj także:

Kilka wskazówek i porad na początek przygody z grafiką komputerową

Książki do nauki indywidualnej

W przypadku chęci nauki indywidualnej i posiadania pewnych umiejętności technicznych warto sięgnąć po książki i opracowania dedykowane właśnie początkującym grafikom komputerowym. W internecie również można znaleźć wiele ciekawych artykułów czy filmików instruktażowych. Dzięki licznym forom internetowym adepci zawodu mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania bądź sami poradzić się w niezrozumiałych kwestiach. Tego typu metoda nauki jest dobra dla osób zdyscyplinowanych, które potrafią narzucić sobie terminy i ściśle ich przestrzegają, bowiem nikt nie sprawdza nabytej przez nas wiedzy. Nauka indywidualna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie planują pracować zawodowo w branży, bowiem nie ma w ten sposób możliwości uzyskania potwierdzenia zdobytych umiejętności na papierze.

Studia grafika komputerowa

Dla osób, które bardzo poważnie myślą nad wykonywaniem zawodu grafika komputerowego dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie studiów w tym zakresie. Student otrzyma nie tylko przygotowanie praktyczne, ale i merytoryczne. Nabyta wiedza na poziomie akademickim jest z pewnością bardziej wartościowa od tej zdobytej na kursach, jednak w międzyczasie warto podjąć pracę czy praktyki w agencjach reklamowych, studio graficznym lub wydawnictwach. Pełny cykl studiów trwa 5 lat, jednak w przypadku osiągnięcia zadowalających efektów nauczania można zakończyć studia na poziomie licencjatu bądź inżyniera – przyznany tytuł jest zależny od uczelni, na jakiej student kończy naukę.

Pierwsze kroki w świecie grafiki komputerowej można postawić na wiele sposobów, jednak zawsze warto dopasować metodę nauki do oczekiwań własnych. Dla pasjonatów dobrym rozwiązaniem jest samokształcenie, natomiast dla osób chcących pracować w zawodzie dedykowane są kursy i studia wyższe.

DTK