Wady zgryzu w dzisiejszych czasach pojawiają się dosyć często, co oddziałuje niestety negatywnie na stosunki międzyludzkie, gdyż ładne zęby to wizytówka każdego z nas. Na szczęście dzięki współczesnej ortodoncji w zaledwie kilka lub kilkanaście miesięcy można poradzić sobie z nieestetycznie wyglądającym problemem, jakim są właśnie krzywe zęby. Jeśli chodzi o sposoby prostowania zębów, to możliwe są dwie opcje, a mianowicie założenie aparatu stałego bądź ruchomego. Czym jednak różnią się między sobą te dwa sposoby prostowania zębów?

Prostowanie zębów aparatami stałymi

Stałe aparaty można poznać po ich wyglądzie, ponieważ składają się z metalowych lub kosmetycznych zamków ortodontycznych, ligatur oraz łuków (elementy te podlegają wymianie co jakiś czas).

Wśród najczęściej spotykanych obecnie aparatów stałych można wyróżnić w szczególności aparaty metalowe, aparaty estetyczne oraz aparaty samoligaturujące.

Aparaty stałe metalowe to klasyczne aparaty ortodontyczne, wykonane z różnych stopów metali będące obecnie najtańszą z wszystkich możliwych opcji. Z uwagi na swój wygląd nie są jednak zbyt chętnie wybierane przez pacjentów, gdyż nie prezentują się zbyt estetycznie, a wygląd zewnętrzny dla większości osób jest niezwykle ważny. Takie aparaty niewątpliwie zdobią kolorowe gumki. Zatem, choć nie do końca estetyczne – aparaty metalowe, wybierane są z powodów finansowych. Ale także wpisują się w modę na piękny uśmiech. Dają jasny sygnał: dbam o siebie, jestem w trakcie leczenia. Dzięki temu aparaty nie są wstydliwym tematem.

Kolejnym rodzajem aparatów są aparaty estetyczne, które są niemal niewidoczne, jednak ich założenie na zęby wiąże się z nieco większym kosztem, jednak ze względów estetycznych warto rozważyć możliwość ich założenia. Ostatnim rodzajem aparatu stałego jest aparat samoligaturujący, który pomaga skrócić czas leczenia nawet o kilka miesięcy, co dla wielu osób odgrywa niezwykle ważną kwestię podczas wyboru aparatu. Aparaty te zaczynają cieszyć się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci, które zbyt długo nie muszą męczyć się z noszeniem aparatu prostującego zęby.

Prostowanie zębów aparatami ruchomymi

Aparaty ruchome w odróżnieniu od tych stałych stosuje się do korygowania niezbyt poważnych wad zgryzu, dlatego też najczęściej zakłada się je małym dzieciom. Taki aparat można bez problemu ściągać samodzielnie, jednak możliwości jego leczeniem nie są zbyt duże. Aparat ruchomy umożliwia jedynie korygowanie niewielkich wad zgryzu bez możliwości przesuwania oraz obracania zębów w celu ich wyprostowania. Czas noszenia w ciągu doby takiego aparatu wynosi od ok. 14 do 20 godzin, co uzależnione jest głównie od wady, z którą należy się zmierzyć. Aparat najlepiej zakładać na całą noc, a także na część dnia, gdyż jedynie w taki sposób można liczyć na zadowalający efekt (noszenie tylko w nocy nie zapewnia niestety dobrego efektu).

Aby przez długi czas cieszyć się prostymi i pięknymi zębami warto zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, biorąc oczywiście pod uwagę swoje możliwości finansowe. Jeśli chodzi o aparaty ruchome (np. niewiczone nakładki), to są one znacznie droższe od aparatów stałych, jednak dają nieco większą ilość swobody i umożliwiają spożywanie wszystkich pokarmów. Jest więc nad czym się zastanawiać.

KPA