W Polsce panuje silne przywiązanie do tradycji – objawia się to również w kwestii budownictwa. Wiele osób nie wyobraża sobie budowy domu z drewna, a budynki z niego wykonane błędnie kojarzą się z niższą jakością i wytrzymałością. Czy taka opinia ma jakiekolwiek podstawy? Patrząc na to, że drewniane domy szkieletowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w Stanach Zjednoczonych (a powoli także za naszą zachodnią granicą) łatwo można domyślić się odpowiedzi.

Drewniany dom szkieletowy – co to jest?

Drewniane domy budowane są w oparciu o lekki szkielet drewniany, w którym zdecydowana większość konstrukcji wykonywana jest z desek. Technologia ta jest bardzo popularna w Ameryce Północnej (USA oraz w Kanadzie) i świetnie nadaje się do tworzenia małych i średnich budynków.

Jakie są zalety domów z drewna?

Rzecz jasna konstrukcje z drewna charakteryzują się nieco niższą trwałością niż domy murowane. Jednak przy odpowiedniej konserwacji i dobrze zaplanowanej konstrukcji domy szkieletowe powinny bez większych problemów wytrzymać przynajmniej sto lat. Jednocześnie znaleźć można wiele aspektów, w których okazują się wręcz najlepszym możliwym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Energooszczędność

Konstrukcja szkieletowa pozwala na łatwe zastosowanie wysokiej jakości (także podwójnej) izolacji termicznej. Fakt ten w połączeniu z właściwościami drewna jako budulca (dom drewniany szybciej się nagrzewa i lepiej utrzymuje ciepło) pozwala na bezproblemowe stawianie budynków pasywnych, które wymagają minimalnych nakładów energetycznych na utrzymanie komfortowej temperatury – najczęściej wystarczającą jej ilość zapewniają odnawialne źródła energii (OZE), takie jak instalacja fotowoltaiczna.

Szybkość i koszt budowy

Domy szkieletowe z drewna, czyli tak zwane kanadyjki są zauważalnie tańsze w budowie (przeciętnie koszt budowy domu szkieletowego jest o nawet 30-40% niższy niż domu murowanego). Dzięki temu dom szkieletowy o małym metrażu może być niewiele droższy niż mieszkanie w bloku.

Ogromną zaletą jest także czas budowy – nie licząc czasu potrzebnego na zdobycie pozwoleń na budowę i załatwienie pozostałych formalności postawienie konstrukcji w oparciu o szkielet z drewna zajmuje zaledwie kilka miesięcy (rzadko przekracza pół roku).

Jak wybrać firmę do budowy domu szkieletowego drewnianego?

O ile nie zdecydujemy się na samodzielne postawienie domu szkieletowego, najważniejszym elementem budowy będzie wybór odpowiedniej firmy. W ostatnich latach na rynku pojawiło się naprawdę wiele przedsiębiorstw zajmujących się tego typu konstrukcjami, dlatego też wybór nie jest prosty.

Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór firmy, która istnieje w branży od wielu lat i ma za sobą jak najwięcej realizacji. Bardzo często takie firmy chwalą się swoimi domami i potrafią nawet podawać ich lokalizacje (są to jednak domy klientów i raczej nie ma co liczyć na możliwość zwiedzania). Wieloletnie doświadczenie przekłada się na najlepszy wybór materiałów oraz sprawdzone technologie budownictwa (w domach szkieletowych bardzo istotny jest chociażby projekt ścian zewnętrznych). W tym kontekście warto rozważyć na przykład firmę Nardos House, która istnieje na rynku od ponad 20 lat, a jej realizacje przyciągają oko dzięki ciekawym formom, a także kładą nacisk na ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania.

Domy z drewna powoli odnajdują się także w Polsce i coraz więcej osób decyduje się na postawienie kanadyjki – zwłaszcza jako domu pasywnego. Jest to zdrowa i bardzo korzystna cenowo alternatywa dla domów murowanych. Oczywiście nie jest to technologia całkowicie pozbawiona wad i o domy drewniane należy chociażby po prostu dbać. Jednak liczba korzyści jakie niesie za sobą dom z drewna wynagradza je z nawiązką.


OLI