Łysienie to problem, który dotyczy bardzo dużej liczby osób. Wbrew pozorom dotyka nie tylko ludzi w wieku dojrzałym. Na utratę włosów uskarża się wiele osób młodych, niezależnie od płci. Przyczyny łysienia można mnożyć, dlatego w większości przypadków nie obejdzie się bez konsultacji z odpowiednim specjalistą. Warto jednak poznać, co najczęściej tkwi u źródła problemu oraz czy można mu w jakiś sposób przeciwdziałać.
Kto jest najbardziej narażony na łysienie?
Według statystyk nawet jedna czwarta mężczyzn w wieku 30 lat dostrzega u siebie początki łysienia. U części panów uaktywnia się ono już w wieku nastoletnim. W pierwszych fazach, łysienie obejmuje partie włosów nad czołem. Fryzura w tym miejscu zaczyna się przerzedzać i tworzą się tzw. zakola. Wraz z czasem problem postępuje i przenosi się na szczyt głowy, aż w końcu zajmuje pozostałe obszary.
Za łysienie w dużym stopniu odpowiadają hormony płciowe, a konkretnie jedna z pochodnych testosteronu. U osób wykazujących zwiększoną wrażliwość organizmu na ten hormon, mieszki włosowe ulegają osłabieniu i stopniowemu zanikowi. Taki rodzaj utraty włosów nazywany jest łysieniem androgenowym. Towarzyszy mu nadmierne wydzielanie łoju w obszarze skóry głowy.
W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że łysienie to męski problem. Tymczasem zmaga się z nim bardzo duży odsetek kobiet. Najczęstszym powodem są inne schorzenia, takie jak anemia czy zaburzenia tarczycy. Powszechna utrata włosów wśród pań występuje również po okresie menopauzy, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej.
Jak zapobiegać utracie włosów?
Chcąc zapobiec łysieniu należy przede wszystkim zadbać o skórę głowy. Nadmierne przetłuszczanie się skóry czy łupież mogą przyczyniać się do wypadania włosów, dlatego tego typu problemy należy wyeliminować w pierwszej kolejności. Warto również przyjrzeć się codziennym nawykom, ponieważ zdarza się, że osłabienie włosów następuje przez zbyt agresywne pocieranie włosów ręcznikiem czy wiązanie ich gumkami. Bardzo dobrą metodą jest masaż skóry głowy, który poprawia ukrwienie. Można połączyć go ze specjalnym wcierkami, które działają odżywczo na mieszki włosów. Kolejnym krokiem powinno być wykluczenie chorób, które mogą stanowić źródło problemu. W przypadku potwierdzenia jednego z takich schorzeń, konieczne jest zastosowanie leczenia przyczynowego.
Czy łysienie można leczyć?
Wypadanie włosów ma bardzo często podłoże genetyczne, co utrudnia walkę z problemem. W przypadku łysienia androgenowego lekarze zazwyczaj zalecają stosowanie odpowiednich preparatów doustnych lub miejscowych, których celem jest zahamowanie procesu utraty włosów. Obecnie coraz więcej osób korzysta także z zabiegów medycyny estetycznej, pobudzających wzrost włosów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć mezoterapię osoczem bogatopłykowym. To preparat pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta, który zawiera czynniki wzrostu skutecznie powstrzymujące łysienie. W najbardziej zaawansowanych stadiach łysienia jedynym ratunkiem jest przeszczep włosów.
Łysienie obecnie nie stanowi problemu bez wyjścia. Istnieje wiele metod, dzięki którym można mu zapobiegać oraz leczyć. Najważniejsza w tej sytuacji jest szybka reakcja, zanim utrata włosów obejmie coraz większe obszary skóry głowy.
AWO