W naszym kraju nie brakuje osób, które codziennie spożywają kilka filiżanek zielonej herbaty. Nie dzieje się to przypadkowo. Napój ma wiele cennych właściwości, które sprawiają, że przy regularnym stosowaniu nasz organizm zaczyna lepiej funkcjonować. Jakich? Oto najważniejsze plusy.
Zielona herbata – najważniejsze zalety
Zielona herbata jest szczególnie rekomendowana osobom, które mają problem z nadprogramowymi kilogramami. Zielona herbata zawiera m.in.: galusan epigalokatechiny, który przyspiesza metabolizm oraz zmniejsza apetyt.
Ponadto napój zawiera witaminy z grupy B, kofeinę czy polifenole i katechiny. Warto wiedzieć, że ma też właściwości moczopędne. Dzięki temu osoby pijące zieloną herbatę łatwiej mogą pozbyć się szkodliwych toksyn, co także korzystnie wpływa na wagę.
Istotną zaletą tego napoju jest fakt, że zawiera on przeciwutleniacze. Są to polifenole, które chronią komórki przed szkodliwym procesem utleniania. Prowadzi on m.in.: do starzenia się organizmu oraz chorób nowotworowych. Zielona herbata jest wymieniana wśród produktów sprzyjających profilaktyce raka skóry, żołądka, jelita grubego, płuc czy trzustki.
To jednak nie jedyne zalety wynikające ze stosowania tego napoju. Badania potwierdzają, że napój przyczynia się do redukcji złego cholesterolu, który powoduje rozmaite choroby w obrębie układu sercowo-naczyniowego.
Ciekawostką jest fakt, że zielona herbata chroni również nasze zęby przed próchnicą. Pewnie nie każdy wie, ale napój zawiera duże ilości fluoru. Ten pierwiastek pomaga zaś dbać o higienę naszej jamy ustnej i sprawia, że oddech jest świeży.
Korzystnie wpływa na sprawność naszego umysłu, pozwala łatwiej skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. Fani zielonej herbaty polecają ją zamiast kawy – niemal dwukrotnie wyższa zawartość kofeiny, efekt „jasnego umysłu” i dłuższe, acz łagodniejsze pobudzenie niż po „małej czarnej” stanowczo przemawiają na korzyść zielonej herbaty.
Eksperci zaznaczają, że regularne picie zielonej herbaty ma także zbawienny wpływ na naszą skórę. Liczne antyoksydanty chronią ją przed niebezpiecznym działaniem wolnych rodników. Opóźniają procesy starzenia i pozwalają dłużej zachować piękny oraz atrakcyjny wygląd.
Jak parzyć zieloną herbatę?
Aby uzyskać powyższe właściwości należy odpowiednio zaparzyć zieloną herbatę. Jak to zrobić? W czasie gotowania wody nie wolno dopuścić jej do wrzenia, ponieważ smak nie będzie odpowiedni. Najlepiej, aby temperatura oscylowała w granicach 60-85 stopni Celsjusza (zależnie od rodzaju herbaty – warto czytać instrukcję na opakowaniu bądź zapytać srzedawcę). Ważne, żeby byłą to woda gotowana jednokrotnie, co zapewnia właściwą ilość tlenu w naparze. Po zalaniu wodą należy parzyć ją około 2 minuty. Potem trzeba odcedzić liście. Teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, aby delektować się smakiem zielonej herbaty. Można – dla smaku – dodać kilka kropel soku z cytryny czy miodu. Jednokrotnie zaparzonej herbaty nie warto wyrzucać – częstokroć to drugie parzenie wydobywa z niej pełnię smaku i wartości. Niektórzy zalecają nawet wylewanie pierwszego naparu (można nim podlewać kwiaty) i delektowanie się dopiero kolejnym.
KRR/DOP