Jednym z wyzwań współczesnej cywilizacji jest oszczędne, zrównoważone gospodarowanie zasobami energii. Racjonalne korzystanie z zasobów energetycznych obejmuje również odzyskiwanie części energii wytwarzanej w procesach technologicznych i ponowne jej wykorzystywanie. Możliwość taką oferuje rekuperacja – wentylacja mechaniczna z systemem odzysku ciepła. Pozwala ona na minimalizację strat energetycznych spowodowanych wentylacją domów oraz znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania powietrza wprowadzanego do budynku.

Na czym polega rekuperacja?

W szczelnych, termicznie izolowanych współczesnych domach systemy wentylacji grawitacyjnej przestają spełniać swoje zadanie i  montaż systemu rekuperatora staje się koniecznością. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, oparta na ruchu powietrza, wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Dzięki temu, że rekuperator jest swoistym wymiennikiem ciepła, możliwa jest nie tylko wymiana zużytego powietrza o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na powietrze czyste i świeże, lecz również odzyskanie części ciepła z powietrza usuwanego.

Rekuperator zasysa jednocześnie powietrze w dwóch kierunkach – zimne i czyste z zewnątrz oraz zanieczyszczone ale ogrzane powietrze z wnętrza domu. Oba te strumienie powietrza przechodzą przez wymiennik ciepła, nie mieszając się w nim jednak, dzięki zastosowaniu dwóch odrębnych kanałów.  Z powietrza ogrzanego, usuwanego z budynku, odzyskiwana jest w rekuperatorze część ciepła, które służy następnie do ogrzania zimnego, czystego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Z rekuperatora wyprowadzone są kanały wentylacyjne, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś zanieczyszczone i wykorzystane wyciągane na zewnątrz. Rekuperator poza filtrami może zostać wyposażony również w jonizator, dzięki czemu dostarczane do domu powietrze będzie naprawdę czyste i bezpieczne.

Zalety rekuperacji

Zastosowanie rekuperacji zamiast klasycznej wentylacji grawitacyjnej pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem domu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej w domach izolowanych, znaczne ilości ciepła uciekają przez kominy. Rekuperacja pozwala na uniknięcie tych strat, co może dać oszczędności na kosztach ogrzewania do 50% w skali roku.

Rekuperacja w domu – zobacz co możesz zyskać:

  • Czyste i świeże powietrze w domu, niezależnie od pory roku czy pogody;
  • Nie musisz otwierać okien, aby uzyskać dostęp do świeżego powietrza – unikasz więc uciążliwego problemu komarów czy much wpadających do mieszkania przez otwarte okna;
  • Oszczędności na ogrzewaniu – system rekuperatora odzyskuje część ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z domu i wykorzystuje je do nagrzewania powietrza nawiewanego do wewnątrz;
  • Mniej kurzu i roztoczy – filtry rekuperatora oczyszczają powietrze zasysane do wewnątrz z cząsteczek kurzu i pyłków, co zdecydowanie zmniejsza poziom alergenów w mieszkaniu,
  • Możliwość połączenia filtracji powietrza z jonizacją, co pozwoli na usunięcie znacznej ilości wirusów, bakterii i grzybów z powietrza dostarczanego do domu.

Planując budowę domu warto uwzględnić rekuperację już na etapie projektu. Wentylacja mechaniczna jest najlepszym rozwiązaniem w izolowanych, szczelnych domach, w których metoda wentylacji grawitacyjnej po prostu nie zdaje egzaminu. Chociaż koszt instalacji rekuperatora jest nieco wyższy od montażu klasycznego systemu wentylacyjnego, to zalety takiego rozwiązania, takie jak energooszczędność, korzyści zdrowotne i komfort użytkowania, zdecydowanie przemawiają za takim wyborem.


OLI