Telewizory same w sobie osiągają obecnie satysfakcjonujący poziom dźwięku i jakość obrazu. Jednak kino domowe widocznie wpływa na wrażenia wizualne odbiorców. Wiele modeli rozszerza możliwości telewizora, posiadając odtwarzacz Blu-Ray/DVD oraz moduł Bluetooth. Największą zaletą kina domowego jest możliwość generowania dźwięku przestrzennego. Podczas seansu widz czuje się jak w środku akcji. Wysokiej jakości dźwięk nie pozostaje obojętny amatorom kina, muzyki i gier.
Elementy składowe kina domowego
Kino domowe nie składa się z jednego urządzenia. Do otrzymania odpowiedniej jakości dźwięku niezbędnych jest kilka elementów.
- Odtwarzacz Blu-Ray/DVD
- Amplituner – steruje wszystkimi głośnikami, dzięki niemu uzyskamy efekt dźwięku przestrzennego
- Zestaw głośników jest absolutnym “must have”. Liczba elementów zależy od stopnia rozbudowania kina domowego i osobistych preferencji użytkownika
- Serwer NAS – wygodny element, który pomaga magazynować różne pliki, nie jest jednak wymogiem w kinie domowym
- System strumieniowania wideo – rozwiązanie konieczne w przypadku korzystania z kanałów telewizji internetowej
Dopełnieniem wszystkich elementów kina domowego jest odpowiedniej jakości telewizor do generowania obrazu. Każde urządzenie można kupić oddzielnie. Bez specjalistycznej wiedzy, warto jednak postawić na bezpieczne rozwiązanie i kupić od razu na cały zestaw. Wysokiej jakości sprzęt dostępny jest np. na: https://www.skleptonsil.pl/tonsil-kino-domowe,c52.html.
Parametry elementów kina domowego
Odtwarzacz Blu-Ray będzie lepszym rozwiązaniem niż DVD. Przede wszystkim, pozwala on odtwarzać materiały w wyższej jakości i rozdzielczości. Warto zwrócić uwagę czy urządzenie posiada wejścia USB i SATA. Dzięki nim będzie można odtwarzać materiały z zewnętrznych urządzeń.
Amplituner jest jednym z najważniejszych elementów kina domowego. Mówiąc krótko – to wzmacniacz z odbiornikiem radiowym, pozwalający na generowanie dźwięku przestrzennego. Przy zakupie modelu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
- Liczbę kanałów – decydują o liczbie głośników, którą można podłączyć. Najpopularniejsza obecnie wersja to 5.1 lub 7.1.
- Moc wyjściową – jest ona odpowiedzialna za głośność sprzętu. Najlepiej jest zdecydować się na model – 100-150 W na jeden kanał. Często moc wyjściowa podawana jest dla całego zestawu np. 5 x 100.
- Wielkość urządzenia – amplitunery, zwłaszcza te zaawansowane mają znaczne gabaryty. Należy dopasować rozmiar do swoich potrzeb i możliwości.
Dobór głośników zależy przede wszystkim od liczby kanałów amplitunera. Na rynku dostępne są wersje 5.1 (z dodatkowym subwooferem), 7.1 i 11.2.
Jak ustawić kino domowe?
Moc głośników należy dopasować do dostępnej przestrzeni. Dźwięk musi rozkładać się równomiernie w pomieszczeniu. Przy rozstawianiu elementów, warto pamiętać o kilku zasadach. Po bokach telewizora ustawia się głośniki przednie. Pod telewizorem umieszcza się głośnik centralny, a pozostałe elementy – po bokach, w przestrzeni do oglądania. Kino domowe nie jest fanaberią i doskonale sprawdzi się w salonie. Prawdą jest, że kto choć raz obejrzy przy nim seans, zakocha się w nim bez pamięci.
Materiał partnera