Rozstępy to problem, z którym zmagają się nie tylko kobiety w ciąży, ale również dziewczyny, których ciało uległo rozciągnięciu głównie na skutek szybkiego wzrostu lub nagłego przyrostu masy ciała. W jakich jednak miejscach najczęściej się pojawiają? Głównie na brzuchu, udach, plecach oraz piersiach, jednak należy mieć świadomość tego, iż ich usuwanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz rozległości. Jakie są jednak najczęstsze przyczyny rozstępów i w jaki sposób należy z nimi walczyć?
Przyczyny powstawania rozstępów
Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów należy przede wszystkim ciąża, gdyż skóra kobiet w tym właśnie okresie ulega znacznemu rozciągnięciu, co objawia się niestety charakterystycznymi prążkami na ciele. Oprócz tego rozstępy mogą się pojawić przy gwałtownym zarówno spadku, jak i wzroście masy ciała, podczas intensywnych ćwiczeń na siłowni, a także podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych.
Na szczęście nie są one groźne dla zdrowia, jednak prezentują się bardzo nieestetycznie, przez co wiele kobiet popada w kompleksy, czując się nieatrakcyjnie. Największym problemem w walce z rozstępami jest przede wszystkim to, że są one zauważane zbyt późno, przez co całkowite ich usunięcie może się okazać bardzo kłopotliwe. W początkowej fazie rozwoju rozstępów (czyli wówczas, kiedy są mocno czerwone) pomocne mogą się okazać kremy, jednak w bardziej zaawansowanym stadium (czyli w chwili, kiedy rozstępy jaśnieją) nie sprawdzą się najlepiej. W jaki zatem sposób można pozbyć się tego nieestetycznie wyglądającego defektu?
Domowe sposoby na rozstępy
W sytuacji, gdy rozstępy dopiero co pojawiły się na skórze, można zastosować domowe sposoby, które powinny w szybkim czasie uporać się z problemem. W pierwszej kolejności warto wykonać peeling całego ciała, który można przygotować np. z kawy lub cukru (wystarczy do niego dodać oliwę lub żel pod prysznic). W następnej kolejności można nałożyć na miejsca pokryte rozstępami mieszankę oliwy z oliwek i miąższu aloesowego lub też maseczkę cytrynowo-witaminową. W jaki jednak sposób przygotować taką maseczkę? Wystarczy jedynie zmieszać ze sobą po 1 łyżeczce oliwy z oliwek i witaminy E w płynnej postaci dodając odrobinę soku z cytryny. Tak przygotowaną miksturę należy nakładać na rozstępy 2 razy w tygodniu, dzięki czemu powinny w szybkim czasie nieco się rozjaśnić.
Kremy na rozstępy
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektów, warto sięgnąć po kremy, które można bez problemu zakupić w każdej aptece. Decydując się jednak na kupno kremu, warto zwrócić uwagę na to, czy w jego składzie znajduje się kolagen, ponieważ substancja ta odpowiada za prawidłowe napięcie skóry oraz jej wygląd zewnętrzny. Prawidłowa aplikacja również odgrywa bardzo dużą rolę, ponieważ krem należy delikatnie wklepywać w skórę, wcierając go następnie, dzięki czemu skóra zostanie pobudzona do wchłonięcia aktywnych substancji, które się w nim znajdują.
Zabiegi kosmetyczne na rozstępy
Rozstępy można oczywiście rozjaśnić i wygładzić, jednak ich całkowite pozbycie się jest praktycznie niemożliwe. W początkowej fazie rozwoju rozstępy przybierają czerwone zabarwienie i można w szybki sposób uporać się z nimi, stosując domowe sposoby lub kremy przeznaczone do walki z tym problemem. Warto jednak wiedzieć o tym, iż z czasem pręgi zaczynają przybierać biały kolor, przez co są trudniejsze do zakamuflowania, a stosowanie kremów okazuje się nieskuteczne. W takiej sytuacji warto zdecydować na takie zabiegi kosmetyczne jak mezoterapia lub dermabrazja, albo wyjątkowo skuteczna karboksyterapia. Jednak w przypadku nieco poważniejszych zmian konieczne mogą się okazać peeling chemiczne lub laseroterapia.
KPA