Strona główna Zdrowie Najpopularniejsze techniki medytacji – którą wybrać?

Najpopularniejsze techniki medytacji – którą wybrać?

59
0
medytacja spokój
Rozpoczynając przygodę z medytacją warto skupić się na metodach nie wymagających długich godzin w skupieniu czy powtarzania skomplikowanych mantr | fot.: stock.adobe.com

Medytacja długo postrzegana była jedynie jako religijna praktyka z dalekiego wschodu, praktykowana wyłącznie przez joginów. Od jakiegoś czasu zyskuje jednak coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych rozwojem osobistym, samoświadomością i podnoszeniem jakości swojego życia. Okazuje się, że medytacja może być skutecznym narzędziem w zarządzaniu stresem, kojeniu negatywnych emocji a nawet wsparciem terapii i leczenia farmakologicznego w zaburzeniach psychicznych. Jakie techniki medytacji cieszą się obecnie największą popularnością? Jak dobrać najlepszą technikę dla siebie?

Medytacja – co sprawia, że jest tak popularna?

O medytacji słyszał już z pewnością każdy, kto szuka sposobu na relaks i wyciszenie po dniu pełnym stresu i napięć. Choć oryginalnie pochodzi od dalekowschodnich religii, okazuje się, że istnieją takie techniki medytacji, które z łatwością można zastosować w codziennym życiu. Stosowanie medytacji staje się dla wielu nawykiem, który pomaga nie tylko uspokoić umysł, ale również pomaga regulować ciśnienie krwi oraz, w połączeniu z farmakoterapią, leczyć dolegliwości natury psychicznej: depresję, zaburzenia lękowe czy nerwice. Nie jest tajemnicą, że szybki tryb życia, długie godziny pełnej stresu pracy, nadmiar bodźców i informacji, jakie przetwarzamy każdego dnia, potrafią znacznie obciążyć układ nerwowy i skutkować problemami takimi jak bezsenność, gonitwa myśli, obniżenia nastroju. Medytacja jest techniką relaksacyjną, która nie wymaga żadnego przygotowania, umiejętności ani narzędzi – wystarczy chwila wolnego czasu i ciche pomieszczenie, w którym można przez chwilę pobyć samemu. Ta dostępność sprawia, że medytacja przestała być ciekawostka łączoną z duchowością i na dobre zagościła w zachodnim świecie.

Jak wybrać odpowiednią dla siebie technikę medytacji?

Technik medytacji jest wiele – wywodzą się one z buddyzmu, taoizmu czy filozofii zen. Rozpoczynając przygodę z medytacją warto skupić się na metodach nie wymagających długich godzin w skupieniu czy powtarzania skomplikowanych mantr. Warto skupić się natomiast na wszelkich technikach pracy z oddechem, skupianiu uwagi oraz świadomej obecności. Polegają one głównie na skoncentrowaniu całej uwagi na konkretnym elemencie (obserwowany lub wyobrażony obiekt, oddech, ) lub przeciwnie – nie skupianie uwagi na niczym konkretnym, a jedynie świadome odczuwanie własnej obecności. Niezwykle popularna jest również medytacja uważności oraz technika nazywana mindfulness – koncentrują się one na skupieniu się na zmysłach i odczuciach doznawanych tu i teraz. Jest to technika często wykorzystywana w praktyce jogi i polecana osobom pragnącym zminimalizować stres i uspokoić się po ciężkim dniu.

Korzyści płynących z praktyki medytacji jest mnóstwo. W dzisiejszej rzeczywistości, gdzie trudno o odpoczynek bez wyrzutów sumienia, czas spędzony sam na sam i poświęcenie pełnej uwagi własnemu wnętrzu jest dla wielu z nas luksusem. Warto pamiętać, że dla osiągnięcia profitów medytacji wystarczy poświęcić chwilę – nawet 10 minut dziennie może zrobić ogromną różnicę.

ETA