Wiosna to okres szczególnie uciążliwy dla alergików. W ciepłe dni coraz więcej osób porzuca siłownie i treningi domowe na rzecz aktywności na świeżym powietrzu. Objawy alergii podczas uprawiania sportu na łonie natury mogą skutecznie zniechęcić przed jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym. Jak sobie z tym poradzić?
Alergia – najpierw dowiedz się, co Cię uczula
Żeby skutecznie pokonać wroga, jakim jest w tym przypadku alergia, należy go poznać. Jeśli jeszcze nie wiesz, co powoduje u Ciebie reakcje alergiczne, najlepszym sposobem będzie wykonanie badań w tym kierunku. Dwie najpopularniejsze i najbardziej skuteczne metody testowania to badanie krwi lub test skórny. W tym celu najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do alergologa. W momencie, gdy będziesz już posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego, co powoduje u Ciebie uczulenie, możesz odpowiednio zaplanować czas swojego treningu. W internecie łatwo sprawdzić poziom pyłków znajdujących się aktualnie w powietrzu. Kalendarz pyleń to również duży sprzymierzeniec każdego alergika. W momencie, gdy będzie on duży, warto w ramach ochrony swojego zdrowia zaplanować aktywność w innym czasie. Dobrze jest również kierować się ogólną zasadą, iż poziom pyłków jest szczególnie wysoki w godzinach porannych. Prawidłowo stosowane leki także mogą załagodzić objawy uczulenia.
Przydatne porady dla alergików
Odpowiednie dobranie trasy biegowej bądź miejsca wykonywania treningu to klucz do lepszego komfortu i samopoczucia. Alergicy powinni unikać miejsc takich jak łąki, parki, czy duże skupiska traw, które mogą być koszone. Obszary z ograniczoną roślinnością zawężają ryzyko wystąpienia alergenów w powietrzu. Warto zakupić maskę do biegania, która posiada wewnątrz filtry, skutecznie blokujące przedostanie się do organizmu niechcianych związków, które mogą powodować reakcje alergiczne. Tego typu artykuły można zakupić w wielu sklepach sportowych. Najlepszą porą do uprawiania aktywności fizycznej dla alergików jest okres po opadach. Deszcz skutecznie oczyszcza powietrze z alergenów. Dużym błędem jest pocieranie oczu, które szczypią i łzawią, co jest objawem reakcji alergicznej. Warto pamiętać, że nie wolno tego robić. Dotykanie gałek może powodować przeniesienie jeszcze większej ilości alergenów, które znajdują się na dłoniach bądź rękawach odzieży. Dobrą praktyką jest posiadanie ze sobą wody, którą łatwo można przemyć oczy. Warto od razu po odbytej aktywności na świeżym powietrzu wziąć prysznic. Pomoże on w zmyciu z ciała alergenów, a także otworzy kanały nosowe, które mogą być zatkane wskutek kataru. Zawsze po wykonanym treningu na świeżym powietrzu wypierz i wysusz w pomieszczeniu odzież, w której odbywał się trening. Konsultacje z alergologiem pomogą w doborze odpowiednich leków, które na pewną wpłyną na załagodzenie reakcji alergicznych lub zablokują ich wystąpienie.
Wiosenny trening alergika na świeżym powietrzu – to jest możliwe!
Pamiętaj, że stosując się do tych wszystkich zasad, nawet będą alergikiem, możesz korzystać z dobrodziejstw wiosny i jej pogodnej aury. Żeby to było możliwe, najpierw wykonaj odpowiednie badania, aby wiedzieć, co Cię uczula. To pomoże na wybór odpowiedniej pory lub miejsca do treningu. Najważniejsze to słuchanie swojego ciała i obserwowanie jego reakcji. Traktuj swój organizm z troską, a on na pewno odwdzięczy Ci się zdrowiem i nienaganną kondycją.
AKU