Witamina B3, znana też jako niacyna i witamina PP, uczestniczy w aż ponad 300 reakcjach biochemicznych zachodzących w ludzkim ciele. To substancja niezbędna w prawie każdej dziedzinie metabolizmu, dlatego jej niedobory oznaczają problemy zdrowotne. Jakie właściwości i zastosowanie ma witamina B3? Jak rozpoznać, że przyjmujemy jej za mało wraz z dietą?
Właściwości witaminy B3
Niacyna jest obecna we wszystkich komórkach, rozkłada i łączy kwasy tłuszczowe, węglowodany i aminokwasy. Uczestniczy w syntezie hormonów płciowych i podstawowych reakcjach enzymatycznych związanych z przemianą materii i wytwarzaniem energii w mitochondriach. Bez witaminy B3 przyswajanie koenzymu Q10 jest utrudnione. Substancja reguluje ponadto poziom cholesterolu, obniżając frakcję LDL i poziom trójglicerydów, co jest ważne w kontekście profilaktyki miażdżycy.
Witamina B3 jest potrzebna do rozwoju czerwonych krwinek. Rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie ciała i przyczynia się do utrzymania dobrego stanu psychicznego człowieka. Chroni komórki nerwowe i wpływa korzystnie na stan skóry i włosów. Niacyna wspiera także pracę mózgu i układu nerwowego.
Witamina B3 – zastosowanie
Witaminę B3 w dużych dawkach (czyli przekraczających 1 g na dzień) stosuje się w leczeniu miażdżycy, a konkretnie w terapii zaburzeń metabolizmu lipidów oraz lipoprotein. We wspomnianym kontekście wykorzystuje się również fakt, że niacyna w komórkach tłuszczowych odpowiada za wzmożone wytwarzanie hormonu adiponektyny wykazującego działanie przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo suplementacja witaminy B3 w profilaktyce i kuracji miażdżycy wynika z tego, że substancja rozszerza naczynia krwionośne i pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Niacyna ma właściwości przeciwzapalne i pomaga w leczeniu trądziku. Przyspiesza procesy gojenia się oparzeń skórnych. Pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych, zdrową skórę i włosy. Substancja wspiera działanie mięśni, odpowiedni metabolizm energetyczny oraz przyczynia się do redukcji uczucia zmęczenia i znużenia.
Witamina B3 pomaga utrzymać prawidłowe funkcje psychologiczne oraz właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Suplementacja niacyną wspiera leczenie depresji, a także obniża stężenie toksyn w organizmach pacjentów onkologicznych.
Objawy niedoboru witaminy B3
Niedobór niacyny w ciele człowieka prowadzi do rozwoju pelagry. Objawami tej choroby są pęcherze, które po pęknięciu skóry zamieniają się we wrzody oraz zaczerwienienie i szorstkość skóry w miejscach narażonych na ucisk, otarcia i działanie promieniowania słonecznego. Do symptomów pelagry należą także przebarwienia na dłoniach, szyi i twarzy, łuszczący się naskórek, stan zapalny języka i jamy ustnej, biegunki, zapalenie nerwów, zaburzenia pracy układu nerwowego oraz zaburzenia psychiczne. O nieodpowiednim poziomie witaminy B3 w organizmie mogą świadczyć też ogólne osłabienie, problemy ze snem, bóle głowy, trudności z koncentracją, przebarwienia na skórze oraz nieprzyjemny zapach z ust.
Niedobór niacyny powoduje niepokój, depresję, wybuchy złości, agresywne zachowanie, zmiany trądzikowe, stany zapalne skóry, zaburzenia procesu oddychania komórkowego oraz nieżyt żołądka i jelit.
Witamina B3 uczestniczy w przekształcaniu składników odżywczych w energię. Pomaga regulować poziom cholesterolu, dba o kondycję skóry, wspiera mózg i układ nerwowy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przyjąć odpowiedniej ilości witaminy B3 z dietą, warto rozważyć dodatkową suplementację. Dobór preparatu witaminowego najlepiej skonsultować z lekarzem i farmaceutą, by przyjmowanie niacyny odbywało się w sposób bezpieczny dla zdrowia.
Materiał partnera