Uprawa własnych warzyw jest satysfakcjonująca, zdrowa i przyjemna, ale wiedza, jak i od czego zacząć, może zniechęcać. Często zastanawiamy się od czego zacząć. Od fasoli czy cebuli? Cukinie czy pomidory? Najlepszym pomysłem jest uprawianie tego, co lubimy jeść. Warto również zwrócić uwagę na te warzywa, których uprawa powszechnie uznawana jest za prostą. Na początek najlepiej wybrać warzywa o krótkim okresie wegetacji, niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i odporne na szkodniki i choroby. Jeśli nie posiadamy ogrodu, nic straconego. Niektóre warzywa idealnie nadają się do wysiewania w donicach, skrzynkach balkonowych, specjalnych workach. Nasiona Warzyw w wielu odmianach kupisz w Sklep-Nasiona.pl
Gdzie założyć warzywnik?
Wybór dobrej lokalizacji dla warzywnika jest absolutnie kluczowy. Słaba lokalizacja może skutkować kiepskimi plonami. W kilku punktach podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie miejsce do uprawy warzyw.
- Słoneczny punkt: Większość warzyw wymaga od 6 do 8 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie. Jest kilka warzyw (głównie liściastych, czyli np. sałaty), które tolerują trochę cienia.
- Odpowiednia gleba: Jeśli masz słabo osuszoną glebę, w której gromadzi się woda, posadź warzywa na podwyższonym grządkach lub w specjalnie skonstruowanej skrzyni, aby poprawić drenaż. Mokra gleba oznacza mokre korzenie, które szybko mogą stać się zgniłymi korzeniami. Koniecznie wykop i usuń kamienie, ponieważ zakłócą one wzrost korzeni i osłabią rośliny.
- Stanowisko bez przeciągów: Unikaj miejsc, w których występują silne wiatry, które mogą przewrócić lub połamać młode rośliny. Przeciągi mogą też uniemożliwić zapylaczom wykonywanie swojej pracy, a tym samym zmniejszy nasze zbiory.
- Podłoże bogate w składniki odżywcze: Gleba jest źródłem pokarmu dla roślin. Jeśli masz słabą, ubogą w składniki odżywcze glebę, będziesz miał słabe, mało dorodne warzywa. Miejsce pod warzywnik najlepiej nawozić organicznie, wybierając kompost, obornik, gnojówki itd.
Wybór odpowiednich gatunków warzyw
Jako początkujący działkowiec, sięgnij po gatunki o dobrej produktywności, szybko wydające plony. Zwróć uwagę na opakowania i etykiety, na których zamieszczone są praktyczne informacje. Odmiany tego samego warzywa mogą różnić się od siebie odpornością na choroby czy tolerancją na suszę. Wybierając nasiona, stawiaj na różnorodność. Sprawdź, co najlepiej u Ciebie rośnie, wypróbuj smaki warzyw. Innym ważnym aspektem, jest sposób wykorzystania zbiorów – chcesz mieć tylko ogórki na kanapki czy robić domowe przetwory. Przy zakładaniu warzywnika, jak z resztą we wszystkim, warto zachować umiar. Pierwszego roku niesiej setki odmian fasolki szparagowej, 1-2 w zupełności wystarczą na początek. Dla nowicjuszy w kwestii uprawy warzyw polecane są takie gatunki jak: sałata, rzodkiewka, marchew, buraki, ogórki i cukinie, szpinak, jarmuż, warzywa strączkowe, pomidorki koktajlowe. Warto też posiać pietruszkę naciową, szczypiorek i koper. Obecnie rynek ogrodniczy obfituje w setki odmian każdego gatunku warzywa. Przy tak licznym wyborze, każdy ma szansę wybrać to, co najbardziej mu odpowiada.
Wysiew i pielęgnacja warzyw
Kiedy nasiona zostaną już zakupione, przychodzi pora na kulminacyjny moment. Gatunki najwyżej rosnące wysiewać z tyłu, tak by nie zbierały innym słońca. Nie należy siać zbyt gęsto- nasiona będą marnie kiełkowa, słabiej rosnąć. Lepiej trzymać się wytycznych podanych na opakowaniach nasion. Dobrze jest, gdy nasz warzywnik usytuowany jest blisko ujęcia wody. Podlewanie to bardzo ważny zabieg, od którego często uzależnione są nasze plony. Odchwaszczanie jest meczącym zadaniem, jednak absolutnie koniecznym. Systematyczne usuwanie chwastów poprawia warunki wzrostu, eliminuje konkurencję o składniki pokarmowe i wodę. Jeśli decydujemy się na przydomowy warzywnik, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Taki podstawowy zestaw obejmuje: szpadel, grabie, motyczki do odchwaszczania, kultywator, widły i łopatki.
Warzywa z własnej grządki są o niebo lepsze niż uprawiane towarowo. Od początku do końca znamy ich losy. Świeże i pachnące pomidory, ogórki i sałaty często są powodem dumy i radości młodego ogrodnika. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się sam!
Materiał partnera