Upały występują w Polsce coraz częściej. Temperatury w ciągu lata z roku na rok są coraz wyższe i mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla osób, które źle się czują w takiej temperaturze. Mogą powodować między innymi odwodnienie, którego objawami jest przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i zdecydowanie ciemniejsze zabarwienie moczu. Odwodnienie ściśle związane jest także ze wzmożonym pragnieniem.
Upały a jedzenie
Upały wpływają także na ochotę na jedzenie – wówczas jest ona zdecydowanie niższa, niż w zimniejszych okresach roku. Ochota na jedzenie skupia się przede wszystkim wokół lodów, owoców i zimnych napojów. Ograniczamy przyjmowanie pokarmów ciepłych i ciężkostrawnych, co przyczynia się do zmniejszenia ilości spożywanych posiłków, a tym samym zmniejszenia ilości dostarczanych organizmowi witamin i składników mineralnych. Taki długotrwały stan może prowadzić do niedoborów, które odbijają się na stanie zdrowia.
Dieta a oparzenia słoneczne
Dieta bogata w warzywa i owoce, które charakteryzują się wysoką zawartością przeciwutleniaczy wpływa pozytywnie na zdolności naprawcze skóry, dzięki czemu oparzenia słoneczne mogą nas nie dotyczyć. Pomimo stosowania diety bogatej w przeciwutleniacze, warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrami UV.
Nawodnienie
Latem należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ to właśnie nawodnienie wpływa na proces regulacji temperatury. Ilość wody, którą powinniśmy pić codziennie zależy od masy ciała, płci i aktywności fizycznej, a także od aktualnej temperatury. Kobiety powinny pić około 3 litrów wody dziennie, natomiast mężczyźni około 3,5 litra.
Ale co jeść?
Poniżej przedstawiamy kilka prostych przepisów, które idealnie sprawdzą się w okresie letnich upałów dając uczucie sytości i energii, a także dostarczając organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
Koktajl
- arbuz – 300 g
- jagody – 100 g
- kiwi – 1 szt.
- banan – 1 szt.
- płatki owsiane – łyżka
- masło orzechowe – dwie łyżki
Wszystkie składniki blendujemy, a koktajl pijemy w ciągu dwóch godzin od przygotowania.
Chłodnik litewski
- pęczek botwinki z buraczkami
- 0,5 l bulionu
- szklanka kefiru lub zsiadłego mleka
- szklanka gęstej 18% śmietany
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 2 ogórki gruntowe
- pół ząbka czosnku
- łyżeczka octu
Botwinkę i buraczki umyć, obrać i posiekać w drobną kostkę. Do gotującego się bulionu dodać pokrojone buraczki i gotować pod przykryciem ok. 15 minut. Przed końcem gotowania dodać liście. Tak przygotowany wywar ostudzić i dodać do niego kefir lub zsiadłe mleko, szczypiorek, koperek i posiekanego ogórka. Doprawić, wymieszać i schłodzić. Można podawać z jajkiem ugotowanym na twardo.
Sałatka z arbuzem
- ciecierzyca – 300 g
- ćwiartka arbuza
- kilka liści mięty
- olej lniany – łyżka
- sok z połówki cytryny
- pieprz
Ciecierzycę zalać wodą i odstawić na noc, przepłukać i zagotować. Pokroić arbuza, posiekać miętę, dodać olej i przyprawy, a także ugotowaną i schłodzoną ciecierzycę. Polać sokiem z cytryny.
Smacznego!
JKA