Jak nakryć stół i ustawić talerze, po jakiej stronie mają znaleźć się sztućce, szklanki i kieliszki oraz którymi posługiwać się w pierwszej kolejności – te pytania tylko z pozoru wydają się łatwe. Okazuje się jednak, że wiele osób ma problem z zastosowaniem zasad savoir-vivre i rozmieszczeniem poszczególnych elementów zastawy stołowej. Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule!
Krok 1. – nakrycie stołu, co z obrusem i serwetkami
Pierwszym krokiem w nakrywaniu stołu jest wybór obrusu. Idealną bazą do dalszej aranżacji będzie obrus jednolity, szczególnie biały, bez wzorów czy mocnych zdobień. Ciekawie zaś zaprezentuje się ciemniejszy, gdy serwis obiadowy będzie klasyczny i jasny. Bez względu jednak na to, jaki kolor wybierzemy, materiał ma być czysty i dokładnie wyprasowany.
Nie bez znaczenia jest też rozmiar obrusu. Zbyt długi może przeszkadzać gościom, a nawet skutkować przypadkowym pociągnięciem i przewróceniem szklanek, kieliszków bądź innych elementów zastawy stołowej. Optymalna długość zwisów wynosi między 20 a 30 centymetrów po każdej stronie i warto tego przestrzegać.
Poza obrusem niezbędne są serwetki kładzione po lewej stronie talerza. Na uroczystych przyjęciach powinny być materiałowe i w białym kolorze, nawet dodatkowo włożone w ozdobny pierścień. Jeśli spotkanie jest niezobowiązujące, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać serwetki papierowe, które są bardzo praktyczne oraz dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, także ściśle pasujących do danej okazji.
Krok 2. – ustawienie zestawu talerzy z zastawy stołowej
Zestaw talerzy, jaki znajdzie się na stole, musi być czysty oraz bez pęknięć czy uszczerbków. Do wyboru jest biały, kolorowy, subtelnie lub bogato zdobiony i o różnym kształcie. Co ważne, serwis obiadowy zawsze powinien współgrać z obrusem. Jak zatem rozmieścić je zgodnie z zasadami?
Najpierw stawiamy podtalerz lub płaski talerz podstawowy (około 2 centymetry od krawędzi stołu), który nie służy do jedzenia, a następnie talerz przystawkowy. Dopiero gdy pierwsza potrawa będzie już skonsumowana, przynosimy talerz główny, a na nim bulionówkę bądź talerz głęboki. Po zupie i drugim daniu czas zabieramy wszystko i przynosimy talerzyk deserowy. Pamiętajmy, że nigdy nie tworzymy piramidy ze wszystkich talerzy naraz.
Krok 3. – ułożenie sztućców jako drugiej części serwisu obiadowego
Zastawa stołowa to nie tylko zestaw talerzy, ale również sztućce. Te także mają swoje określone miejsce, które jest zależne od kolejności serwowania dań. Sztućce używane jako pierwsze powinny znaleźć się na zewnątrz, a jako ostatnie — przy samym talerzu.
Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u najbliżej kładziemy sztućce do dania głównego (widelec z lewej strony, a nóż z prawej, ostrzem do wewnątrz), potem łyżka do zupy (po prawej stronie), a na koniec odpowiednio nóż i widelec do przystawek. Jeśli zaś chodzi o widelczyk i łyżeczkę do deseru, to ich miejsce jest nad talerzem, z tym że widelczyk jest zwrócony w lewo, zaś łyżeczka (nad nim) w prawo.
Deserom często towarzyszy kawa lub herbata. Tę podajemy w filiżance na spodku, na którym kładziemy dedykowaną łyżeczkę, a całość umieszczamy po prawej stronie talerzyka.
Krok 4. – dopełnienie zestawu obiadowego, czyli gdzie jest miejsce szklanek i kieliszków
Na koniec zostało jeszcze umieszczenie ostatnich elementów zastawy stołowej, czyli naczyń do picia. Te mają swoje miejsce nad sztućcami znajdującymi się po prawej stronie talerza, przy czym najbliżej jest pojemny kieliszek do wody bądź szklanka. Dalej kieliszek do szampana, do czerwonego wina, do białego wina oraz kieliszek do wódki lub likieru.
Organizując mniej lub bardziej formalne przyjęcie, kluczowe jest stworzenie komfortowych warunków. Przyjmuje się, że każdy gość powinien mieć około 70 centymetrów szerokości stołu dla siebie. Powyższe instrukcje pomogą nakryć stół nie tylko zgodnie z zasadami savoir-vivre, ale też po prostu w wygodny i intuicyjny sposób, tak by było wiadomo, po które talerze czy sztućce serwisu obiadowego sięgać.
Materiał partnera