Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia noworodka i niemowlęcia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziecko karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a następnie kontynuować karmienie tak długo, jak to będzie optymalne dla malucha i jego mamy, a jednocześnie rozszerzać dietę dziecka. Czasami jednak karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Co wówczas zrobić? Jakie mleko modyfikowane wybrać? Podpowiadamy.

Karmienie piersią – dlaczego warto?

Mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Zawiera wszystkie potrzebne dla rozwoju dziecka składniki odżywcze, w tym witaminy, sole mineralne, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ważne dla rozwoju mózgu, układu nerwowego i wzroku oraz naturalne probiotyki wspierające pracę układu pokarmowego i odporność. Wiele młodych mam ma na początku problemy z karmieniem malucha piersią, zwłaszcza gdy robi to po raz pierwszy. Z pomocą przyjść może wówczas położna lub ekspertka laktacyjna, która doradzi, jak przystawiać dziecko do piersi, jak wygląda prawidłowa technika karmienia i jak pobudzić laktację. Warto wiedzieć, że im częściej karmimy dziecko, a nawet jedynie przystawiamy je do piersi, tym bardziej stymulowana jest laktacja. Hormon ją pobudzający, czyli prolaktyna, ma też korzystny wpływ na obkurczanie się macicy po porodzie i na gojenie się endometrium. Karmienie piersią przyspiesza zatem proces regeneracji organizmu i powracania do stanu sprzed ciąży.

Kiedy karmienie piersią jest niemożliwe?

Są jednak takie sytuacje, gdy karmienie piersią nie jest możliwe lub utrudnione. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który ustali odpowiednie dla dziecka postępowanie. Niektóre mamy, mimo najlepszych chęci, nie są w stanie pobudzić laktacji. Czasami zanika ona w ciągu kilku pierwszych miesięcy, a wówczas trzeba radzić sobie, stosując mleko modyfikowane. Przeciwwskazaniem do karmienia piersią są też niektóre choroby matki i zakażenia wirusowe oraz konieczność przyjmowania przez nią niektórych leków [1].

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Wybierając mleko następne dla dziecka, przede wszystkim kierujmy się jego składem i jakością. Pamiętajmy, że nigdy nie będzie ono tak optymalne dla malucha, jak mleko matki, ale jeśli zachodzi taka konieczność, wybierajmy świadomie. Niemowlętom powyżej 6. miesiąca życia można podawać mleko następne Enfamil Premium MFGM 2*.

Jak karmić noworodka i niemowlę mlekiem modyfikowanym?

Mleko modyfikowane należy dzielić na jednorazowe porcje i podawać je dziecku bezpośrednio po przygotowywaniu. Niedopitej porcji nigdy nie podgrzewamy i nie podajemy dziecku ponownie. Dla wcześniaków mleko powinno być podgrzane do 37 stopni C, noworodkom urodzonym o czasie można podawać mleko modyfikowane w temperaturze pokojowej [1]. Pamiętajmy też o dokładnym umyciu butelki i smoczka po każdorazowym karmieniu. Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie rozmiaru smoczka oraz karmienie dziecka tak, by pijąc z butelki, połykało jak najmniej powietrza – zmniejsza to częstotliwość kolek i wzdęć.

Czy można karmić dziecko piersią i jednocześnie stosować mleko modyfikowane?

Czasami, gdy mama ma bardzo mało naturalnego pokarmu, dokarmianie dziecka jest konieczne. Pamiętajmy jednak, że nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Bibliografia

1. „Żywienie niemowląt i małych dzieci” pod redakcją Haliny Weker i Marty Barańskiej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.

* Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

RB-M-88764

Materiał partnera