Wiele osób boryka się z problemami w związku, których przyczyny są naprawdę rozmaite. Niestety, trudności w związku mogą nierzadko skutkować zakończeniem go. Dobrze byłoby więc wiedzieć, których sygnałów świadczących o pogorszeniu relacji nie wolno bagatelizować. Warto także mieć świadomość tego, w jaki sposób należałoby walczyć o osiągnięcie porozumienia ze swoją drugą połówką.
Co świadczy o kłopotach w związku?
Jak już zaznaczono na wstępie, istnieje wiele symptomów, które mogą świadczyć o pogorszeniu się relacji w związku. O problemie można mówić na pewno wtedy, gdy pojawiają się liczne i nieprowadzące do niczego kłótnie. Problematyczne są również tak zwane „ciche dni”. Niestety, powszechny bywa także brak wystarczającego zainteresowania swoim partnerem i jego potrzebami. Oziębłość i obojętność to kolejne sygnały, których nie powinno się bagatelizować. Wiele osób narzeka na pogorszenie jakości życia seksualnego, co jest najczęściej skutkiem niewsłuchiwania się w potrzeby partnera. Warto pamiętać o tym, że bardzo często do kłopotów w związku przyczyniają się kłopoty ze zdrowiem któregoś z partnerów. Bardzo często źródło nieporozumień stanowią także kwestie finansowe oraz kwestie związane z opieką nad dziećmi.
Odpowiednia komunikacja i działanie
Aby pokonać problemy w związku, trzeba zdawać sobie sprawę z ich istnienia. Niestety, często jest tak, że tylko jedna strona dostrzega problem. Wydaje się więc, że pierwszym krokiem do rozwiązania problemów powinna być rzeczowa rozmowa. Należy zatroszczyć się o odpowiednią komunikację werbalną i niewerbalną. Należy unikać uogólnień, jak również nie stosować takich wyrażeń jak: „ty nigdy” czy „ty zawsze”. Warto poznać oczekiwania drugiej strony i swoje własne. Następnie, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy dążyć do tego, aby poprawić swoją relację z partnerem. Nie należy na pewno bezsensownie się kłócić, wyzywać oraz wzajemnie obwiniać. Są to działania prowadzące do eskalacji konfliktu.
A może terapia dla par?
Samodzielna walka z problemami w związku nie zawsze jest możliwa. Jeśli nie dajemy sobie rady z pokonywaniem piętrzących się trudności, skorzystajmy z pomocy doświadczonego psychoterapeuty par. Terapia par prowadzona jest zazwyczaj raz w tygodniu. Sesja trwa przeważnie 50 minut i jest w pełni przeznaczona na to, aby para mogła dyskutować o swoich trudnościach. Warto zaznaczyć, że psychoterapeuta nie będzie udzielał nam konkretnych porad. Niemniej jednak, możemy liczyć na to, że z jego pomocą uda nam się odkryć przyczyny naszych trudności. Kiedy poznamy przyczyny, łatwiej będzie nam wyeliminować konkretny problem bądź problemy. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie pojawią się jednak od razu. Psychoterapia par może zacząć przynosić pozytywne rezultaty po kilku tygodniach bądź miesiącach. Niestety, uczęszczanie na nią nie daje nam gwarancji co do tego, że się nie rozstaniemy. Czasami jednak rozstanie jest lepsze niż nieustanne próby naprawy związku, który nie daje nam satysfakcji.
AUN