Istnieją różne rodzaje technologii, które wspierają wykonywanie obowiązków w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych. Z pewnością przykładem popularnego rozwiązania, wspierającego obsługę klientów w wielu działalnościach, jest waga elektroniczna. Tym bardziej, że potrafi ona występować pod postacią zaawansowanych urządzeń, oferujący dodatkowe, ciekawe możliwości. Jakie? Najłatwiej to przedstawić na konkretnym przykładzie – nowoczesnej wadze etykietującej.

Waga elektroniczna – praktyczne rozwiązanie w wielu wariantach

Najczęściej tego typu urządzenia kojarzymy z punktami handlowymi oferującymi artykuły spożywcze. Wszystko jedno, czy mówimy o małych, osiedlowych sklepikach, sprzedających warzywa, owoce i bakalie, czy o znacznie większych supermarketach i hipermarketach, posiadających obszerne działy z produktami na wagę. Już na tych przykładach da się zauważyć, że proces pomiaru masy towarów może się odbywać na różne sposoby. A sama waga elektroniczna także potrafi być odmienna, w zależności od tego, gdzie i jak jest wykorzystywana. W jednym przypadku okaże się urządzeniem wbudowanym w ladę boksu kasowego, w innym – zobaczymy, że funkcjonuje ono na stanowisku samoobsługowym, tuż obok produktów sprzedawanych na wagę.

Tymczasem przywołany rodzaj technologii jest jeszcze szerzej wykorzystywany. Na rynku znajdziemy zarówno najmniejsze urządzenia, stosowane np. w punktach jubilerskich, działalnościach gastronomicznych czy w handlu bazarowym (nawet jako modele przenośne), jak i pokaźniejsze wagi platformowe, do obsługi najcięższych gabarytów, użytkowane m.in. przez sklepy, magazyny, hurtownie, placówki pocztowe, firmy logistyczne bądź zakłady przemysłowe. Naturalnie, rozwiązania dla takich działalności, aby okazały się praktyczne i dostosowane do potrzeb biznesowych, muszą posiadać konkretne, nierzadko odmienne cechy i możliwości – takie, które dotyczą nie tylko konstrukcji, ale i dodatkowych funkcjonalności. Czego najlepszym dowodem są elektroniczne wagi etykietujące.

Czym charakteryzuje się waga etykietująca?

Już sama nazwa tego typu urządzenia zdradza technologiczną „multifunkcjonalność”, która nie ogranicza się wyłącznie do ważenia produktów. Model etykietujący charakteryzuje się tym, że pozwala także na wystawianie odpowiednio skonfigurowanych etykiet. W takim urządzeniu znajdziemy więc nie tylko standardowe czy zwykle spotykane podzespoły – szalkę ważącą, wyświetlacze czy klawiaturę – ale też mechanizm termiczny. Ponadto, opisywana technologia sprzedaży dysponuje własną bazą towarową (PLU), w której są zapisane poszczególne produkty.

Czemu to wszystko służy? Tego typu urządzenie sprzedażowe nie tylko pozwala na pomiar masy wybranych produktów. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję z menu, aby wydrukować etykietę z potrzebnymi informacjami, np. nazwą i producentem towaru, ceną za kilogram, wynikiem ważenia i kwotą należną za odmierzoną ilość oraz zawierającym te dane kodem kreskowym. Ten ostatni da się później sprawnie odczytać za pomocą skanera, na stanowisku obsługi klientów (podobnie jak inne, pakowane produkty).

Jakie rozwiązania oferuje nowoczesna waga etykietująca i gdzie się one sprawdzają?

Aby dokładniej poznać możliwości opisywanej technologii sprzedaży, najlepiej prześledzić je na konkretnym przykładzie. Rozwiązania znane z zaawansowanych urządzeń tego typu posiada waga etykietująca Cas CL5500, która już w aspekcie konstrukcyjnym ma do zaproponowania różne, ciekawe opcje. Użytkownik może bowiem zdecydować, czy będzie korzystał z modelu w wersji „płaskiej”, czy takiego z podzespołami – mechanizmem termicznym, klawiaturą – znajdującymi się nad szalką ważącą. Zatem poza solidnością wykonania oraz wygodną, intuicyjną obsługą, urządzenie pozwala także na dostosowanie konstrukcji do konkretnego stanowiska sprzedażowego. A na jakie jeszcze kwestie zwracają uwagę eksperci?

– W przypadku wagi etykietującej Cas CL5500 warto wspomnieć, że pozwala ona zdefiniować i dokładnie opisać aż 10 000 pozycji towarowych – z poziomu panelu sterowania urządzenia lub dołączonego programu komputerowego CL-Works. Ponadto, to narzędzie informatyczne zapewnia dostęp do wielu opcji z zakresu konfiguracji etykiet, które można przygotować w oparciu o istniejące już szablony bądź na podstawie samodzielnie stworzonych wzorów. Mowa m.in. o umieszczanych na wydrukach kodach kreskowych, grafikach czy tekstach sformatowanych w różnych czcionkach. Poza pojemną bazą PLU i szybkim, wydajnym mechanizmem termicznym, waga obsługuje liczne porty komunikacyjne, jak RS-232, USB i Ethernet. Po rozszerzeniu o opcjonalny moduł Wi-Fi, jest w stanie również współpracować z systemem sprzedaży w trybie bezprzewodowym – wymienia Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

Bogata funkcjonalność tej technologii sprawia, że znajduje ona zastosowanie w wielu branżach i rodzajach działalności. Opisywane urządzenie często można spotkać w wielkopowierzchniowych punktach handlowych – w działach z produktami na wagę lub na stanowiskach samoobsługowych, gdzie klienci osobiście i bez trudu dokonują niezbędnych pomiarów oraz wydruku etykiet. Ale nie tylko tam. Po wagi etykietujące chętnie sięgają działalności gastronomiczne, firmy zajmujące się logistyką czy też zakłady przemysłowe. Czyli placówki, w których, za sprawą skanowania kodów znajdujących się na etykietach, można szybciej identyfikować towary, paczki lub przesyłki.

OLI