Ze względu na swoją szeroką funkcjonalność podstawowym wyposażeniem wielu przedsiębiorców i pracowników stają się laptopy biznesowe. Obecnie są to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które ułatwiają wykonywanie wielu zadań. Taki sprzęt będzie jednak w pełni pomocny tylko przy odpowiedniej charakterystyce. Czym powinien cechować się prawdziwy laptop biznesowy?

Wydajność na pierwszym miejscu

Dobrej klasy laptop biznesowy powinien być przede wszystkim wydajny. Oznacza to, że w jego wnętrzu muszą znajdować się solidne podzespoły, głównie procesor i dysk SSD, zapewniające wielozadaniowość i realną efektywność. Tylko taki komputer sprawdzi się w roli funkcjonalnego narzędzia, z którego pomocą możliwe będzie bezproblemowe wyszukiwanie informacji w Internecie, bezpieczne przechowywanie i sprawne przeglądanie danych, czy też swobodne korzystanie z podstawowych oraz profesjonalnych programów, nie tylko systemowych. Laptop biznesowy powinien być wydajny również energetycznie, co oznacza, że jego bateria musi gwarantować długi czas pracy bez konieczności częstego ładowania.

Kompromis wytrzymałości i mobilności

Laptop biznesowy ma być urządzeniem przenośnym, który z łatwością będzie można zabrać ze sobą na rozmaite spotkania czy konferencje. Z uwagi na to powinien on cechować się lekkością. Nie może jednak stracić na wytrzymałości, dlatego zaletą idealnego sprzętu z tej grupy będzie dobrze spasowana obudowa, wykonana z odpornych, a zarazem niezbyt ciężkich materiałów, takich jak chociażby aluminium. Kwestia rozmiarów ekranu i samego korpusu nie jest w tym wypadku pierwszorzędna, gdyż odpowiednio zaprojektowane modele mogą zachować niedużą wagę nawet przy większych niż typowe gabarytach. 

Komunikacja zewnętrzna

Prawdziwy laptop biznesowy powinien dawać możliwość nieograniczonej komunikacji. Pod tym pojęciem zawiera się zarówno korzystanie z technologii bezprzewodowych, jak i przewodowych. Dzięki nim możliwe jest łączenie się z zewnętrznymi sieciami i urządzeniami. W nowoczesnym komputerze przenośnym przeznaczonym do codziennego użytku nie może zabraknąć wbudowanego modemu 4G LTE oraz gniazda SIM, a także kilku standardowych portów i złącz, w tym USB 3.0 lub 3.1 typu A, HDMI oraz USB typu C. Atutem laptopa będzie również zaimplementowane złącze typu Thunderbolt, które w jednej z wersji oferuje transfer danych z prędkością osiągająca nawet 40 Gb/s. Wszystkie te interfejsy pozwolą m.in. szybko przesyłać duże ilości danych, korzystać ze stabilnej sieci internetowej, czy też podłączać nośniki danych oraz dodatkowe ekrany, co w pracy biurowej często okazuje się bardzo przydatne. 

Jak widać, dobrej jakości laptop biznesowy można zidentyfikować po jego podzespołach, zewnętrznej budowie, a także zastosowanych konfiguracjach i stykach. Kierując się przedstawionymi cechami i dopasowując je do indywidualnych potrzeb, można znaleźć idealny sprzęt, który nie zawiedzie podczas intensywnej pracy w biurze lub poza nim.

MKA