Stylowe, kolonialne meble wyróżniają się jakością i formą na tle typowych i popularnych mebli, jakie trafiają z wielkich fabryk do marketów. Styl kolonialny jest całkowitym przeciwieństwem masowej produkcji. Cechuje go indywidualizm, solidne wykonanie, wysoka jakość drewna oraz orientalna stylistyka. Najwięcej tego typu mebli wykonuje się do dziś w Indiach, wszak kraj ten nazywany był perłą w koronie brytyjskiej.
Z brytyjskich kolonii do europejskich salonów – cechy stylu kolonialnego
Styl kolonialny swój rozwój zawdzięcza brytyjskiej królowej Wiktorii. Początkowo, to właśnie we wnętrzach wiktoriańskich, zagościły meble i dekoracje przywożone z krajów Orientu. Do dziś na Wyspach Brytyjskich popularne są indyjskie parawany, chińska porcelana, japońskie wachlarze, stoliki do picia herbaty sprowadzane z Sri Lanki. Orientalne detale pojawiają się także na meblach. W stylu kolonialnym odnajdziemy motywy zwierzęce, geometryczne, maureski, arabeski, ciekawe etniczne wzory, inspirowane kulturami wschodu oraz Afryki północnej, np. Maroka. Meble drewniane są jednolite, nieco ciężkie, solidne i masywne. Często łączy się kilka rodzajów drewna i dzięki temu powstaje ciekawy melanż. Stosuje się naturalne barwniki, lakiery i pokosty. Meble kolonialne nie są sztucznie barwione, posiadają naturalną kolorystykę litego drewna.
Orientalne gatunki drewna jako główny element stylu kolonialnego
W stylu kolonialnym do dziś stosuje się gatunki drzew rosnących w Azji. Najpopularniejsze są heban, palisander, drzewo sandałowe, tek, mahoń. Można z nich wykonywać pojemne szafy, witryny, stoliki do herbaty i duże stoły do jadalni. Jako obicia mebli tapicerowanych najpopularniejsze są naturalne skóry w ciemnych kolorach: brązach, czerniach, bordo. Wnętrza kolonialne są ciepłe, stonowane, pozbawione jaskrawych kontrastów, barwy są do siebie dopasowane. Najczęściej obok brązów nawiązujących do kolorów drewna, pojawiają się biel, ecru, jasne zielenie, przygaszone czerwienie i pomarańcze. Jednym słowem, są to kolory orientu dostosowane do wymagań Europejczyków.
Bez orientalnych dodatków nie ma stylu kolonialnego
Współcześnie wybiera się pojedyncze elementy stylu kolonialnego, które zawsze potrafią odmienić przestrzeń. Modne zaczynają być ciężkie, masywne walizy lub szafki stylizowane na walizki z podróży. Ręcznie tkane, ciężkie, żakardowe tkaniny na zasłony, sprawdzą się w salonie i sypialni. Orientalne dywany z krótkim włosiem, pledy i ręcznie robione koce, sprawdzają się w kolonialnych wnętrzach. Nastrój tworzą pamiątki z podróży: globus, mapy, drewniane figurki, widokówki i grafiki z przedstawieniami dzikich zwierząt. We współczesnym wzornictwie kolonialnym pojawiają się zwierzęce printy, repliki zwierzęcych skór, sztuczne pamiątki z polowań i wypraw do dżungli. Ciekawie wyglądają złocone lub srebrzone klatki na ptaki, lampy naftowe, lustra w szerokich, ornamentalnych ramach.
Uzyskanie efektu kolonialnego wnętrza nie jest trudne. Wystarczy kilka efektownych dodatków i solidne meble z nutą Orientu. Do łask wracają stylowe sekretarzyki, kolonialne witryny i masywne szafy. Obok nich można ustawić delikatny stolik kawowy lub parawan z etnicznym wzorem.
MKT