Komfortowy, funkcjonalny, spełniający wymagania wszystkich domowników… Czy taki dom w ogóle istnieje? Oczywiście wystarczy wybrać doskonały projekt.
Opakowanie prezentu jest ważne, ale dopiero to, co skrywa w środku, interesuje najbardziej. Tak samo jest z domem. Jego wygląd jest istotny, ale to doskonale zaplanowane wnętrza są tutaj fundamentem. To w nich spędzamy przecież najwięcej czasu, więc chcemy się w nich dobrze czuć. Jak to osiągnąć? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów. Wcielone w życie odnajdziecie na przykład w projekcie Patagonia C.
Strefa (co)dzienna
To nasze miejsce relaksu, wspólnego przyrządzania posiłków, podejmowania dyskusji na ważkie i mniej istotne tematy, w skrócie: tętniące życiem centrum domu. W skład tej strefy wchodzą zazwyczaj salon, jadalnia i kuchnia. Ten pierwszy, przeważnie zaprojektowany na rzucie prostokąta, powinien mieć powierzchnię co najmniej 30 m kw. Trzeba tu przecież znaleźć miejsce na kanapę, komody, szafki, regały… W Patagonii salon posiada dodatkowo przedłużenie w postaci zewnętrznego, zadaszonego tarasu. Odpoczynek na świeżym powietrzu z kawą i książką przestanie być więc tylko marzeniem. Taras można też zamienić na jadalnię, w której jest stylowe narożne okno. Dodatkową zaletą strefy dziennej jest nowoczesna i częściowo przysłonięta kuchnia, a także doskonale wyeksponowany kominek.
Punkty obowiązkowe
Dobrze, jeśli w domu jest spiżarnia. To rozwiązanie, które doceni każdy pan i pani domu. Spiżarnia powinna być tak zaprojektowana, żeby można ją było bez problemu zabudować półkami. Ta w projekcie Patagonia ma aż 6 m kw., więc przestrzeni do zagospodarowania jest naprawdę sporo. Dla wielu dom musi również posiadać garaż, w którym oprócz oczywistego przeznaczenia można też znaleźć miejsce na rzadziej używane sprzęty, takie jak rowery, kosiarka itp.
Na dobranoc
Słyszeliście o master bedrooms? To sypialnie z osobną garderobą i łazienką. Maksimum wygody i prywatności. Nie dzieli się wtedy łazienki z innymi domownikami i gośćmi, a do tego posiada się miejsce na przechowywanie ubrań. W Patagonii część prywatna liczy aż cztery pokoje sypialniane, każdy ma wyjście na ogród. Główna sypialnia, z osobną łazienką i garderobą, jest na końcu korytarza. Do tego na poddaszu zaprojektowano cztery sypialnie, wspólną garderobę i bardzo przestronną, jasną łazienkę. Całość wydaje się okazała, ale Patagonia charakteryzuje się takimi wymiarami, dzięki którym można ją wybudować na działkach o szerokości 22 m. Ideał podobno nie istnieje, ale ten dom ma wszelkie podstawy ku temu, by mówić, że jest jemu bardzo bliski.
Więcej porad budowlanych na blogu Słoneczne domy.
Materiał partnera zewnętrznego