Remont mieszkania jest dość stresującym i jednocześnie ekscytującym momentem w życiu. Raz na kilka lat jest to jednak wskazane, chociaż ze względu na odmalowanie i odświeżenie koloru ścian. Jeśli planujesz większe zmiany w swoim mieszkaniu, zobacz, ile kosztuje remont mieszkania z podziałem na poszczególne pomieszczenia.
Całkowity remont łazienki
Pierwszym ważnym elementem jest pozbycie się starych płytek na ścianie i podłodze. W sklepach jest duży wybór tapet, płytek ceramicznych lub paneli, które można stosować jako elementy wykończeniowe wnętrza. Jeśli chodzi o tradycyjne płytki ceramiczne na podłodze i ścianie, łączny koszt to około 1000 złotych. Za zakup i montaż umywalki, baterii, kabiny prysznicowej i toalety zapłacisz łącznie około 2000 złotych. Warto zaopatrzyć się w sprawdzoną armaturę łazienkową, korzystając z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu, podczas eksploatacji, nie będzie przykrych niespodzianek. Podczas zakupu może przydać się np. szybka gotówka, dzięki której można zakupić trwałe i solidne elementów wyposażenia.
Podczas remontu łazienki musisz wziąć także pod uwagę wymianę hydrauliki, instalacji elektrycznej, grzejnika, drzwi lub okna. Wszystko to zależy jednak od ich aktualnego stanu. Jeśli wymienione etapy pracy będą Ciebie dotyczyć, należy wziąć pod uwagę dodatkowe kilka tysięcy złotych. Przydadzą się także dodatki takie jak lustro, półki czy akcesoria łazienkowe. To koszt około 500 złotych.
Najtańsze okaże się pomalowanie sufitu i ścian. Farba wraz z potrzebnymi narzędziami to koszt około 200 złotych.
Koszt remontu kuchni
Całkowity koszt remontu kuchni będzie podobny lub odrobinę wyższy od łazienki. Wszystko zależy od aktualnego stanu instalacji i hydrauliki w Twoim mieszkaniu. Rozpocznij, tak jak w przypadku łazienki, od skucia płytek i położenia nowych. Możesz wziąć pod uwagę także same płytki na podłodze oraz pomalowanie ścian odpowiednią farbą, a pomiędzy szafkami a blatem założenie specjalnego szkła.
W przypadku kuchni, najdroższy może okazać się zakup sprzętu, w tym kuchenki indukcyjnej lub gazowej, piekarnika, lodówki i opcjonalnie zmywarki oraz mikrofalówki. Łącznie wydasz na to około 5000 złotych. Jednorazowy zakup może okazać się niemożliwy, dlatego warto wspomóc się dodatkowymi finansami. Jednym z pomysłów jest szybka gotówka, która pozwoli na zakup sprzętu, a następnie spokojną spłatę.
Zabudowa kuchenna to kolejny ważny punkt remontu. Same meble to w przypadku małej kuchni koszt około 1200 złotych, a w przypadku większego metrażu nawet 3000 złotych.
Salon – odświeżenie pomieszczenia
W przypadku salonu, warto wymienić podłogę oraz pomalować ściany. Panele dostępne w sklepach budowlanych nie są drogie, to koszt około 600 złotych. Jeśli musisz wymienić drzwi i okna to kolejny wydatek około 1300 złotych. Malowanie ścian czy ewentualne położenie tapety to dodatkowy koszt około 300 złotych. Warto także zadbać o takie elementy jak wymiana żyrandola, gniazdek elektrycznych i parapetów. Remont salonu bez uwzględnieniu mebli to wydatek około 2000 złotych, więc jest on znacznie niższy niż w przypadku kuchni i łazienki. Przydadzą Ci się oszczędności lub szybka gotówka, dzięki której kupisz to, czego potrzebujesz i zapłacisz za ewentualną robociznę.
Materiał partnera zewnętrznego