Pochłaniacze wilgoci są bardzo dobrym krokiem, jeśli mamy na utrzymaniu mieszkanie, w którym istnieje już pleśń – planujemy się jej pozbyć, lub mieszkanie, które ma sporą wilgotność, więc chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnym powstawaniem pleśni i grzybów. Na rynku dostępne są różne urządzenia – które z nich się sprawdzają najlepiej i jak ich używać?
Pochłaniacze elektryczne
Z pozoru może nam być trudno wybrać odpowiedni dla siebie pochłaniacz, jeśli nigdy dotąd nie mieliśmy z takim urządzeniem do czynienia. Na szczęście ich rodzajów nie jest znowu tak wiele. Warte uwagi są pochłaniacze wilgoci elektryczne. Nie pobierają one dużo prądu, a zatem ich eksploatacja jest niedroga. Kosztują nieco więcej niż te z wkładami wymiennymi, ale warto zauważyć, że jest to inwestycja na lata. Posiadają one wbudowany detektor wilgotności, który rozpoznaje poziom wilgoci w powietrzu i wyłapuje jej nadmiar. Taki elektryczny pochłaniacz warto umieścić na przykład w kuchni lub łazience, szczególnie w niewielkich mieszkaniach, i tylko regularnie opróżniać pojemnik ze skroplinami. Ten sprzęt pozwoli nie tylko usuwać nadmiar pary wodnej, ale również kontrolować wilgotność. Gdy pojemnik zapełnia się szybciej – wiemy, że wilgotność jest ponadnormatywna. Gdy wolniej – oznacza to, że osiągnęła ona całkiem przyzwoitą fazę.
Pochłaniacze na wkłady wymienne
Inną kategorię stanowią bardzo tanie pochłaniacze wilgoci z wkładami wymiennymi. Ich cena to kilkanaście do czterdziestu złotych, głównie w zależności od pojemności wkładu. Cena wkładów to z kolei kilka–kilkanaście złotych za komplet, w zależności od ilości sztuk i pojemności. Są to pochłaniacze nieelektryczne, dlatego dobrze się sprawdzają w miejscach o ograniczonej dostępności do gniazdka. Taki pochłaniacz również może mieć dość dobry zasięg, jednak ze względu na niską cenę warto zainwestować w kilka sztuk i rozstawić w kilku punktach mieszkania. Takie pochłaniacze warto mieć na pewno w łazience i kuchni, gdzie nieco częściej trzeba będzie wymieniać wkłady.
Jaki pochłaniacz wybrać?
Pomimo niewielkiej różnorodności rodzajów pochłaniaczy wilgoci, nabywca może mieć pewien problem z ich kupnem. Dla zapewnienia optymalnego działania warto kupić ich kilka, szczególnie do większego mieszkania. W kuchni i łazience wilgotność powietrza będzie naturalnie podwyższona, dlatego warto sprawić sobie pochłaniacz elektryczny, który regularnie będzie usuwał masy powietrza z dużą ilością pary wodnej. Warto także zainstalować sobie w salonie czy sypialniach pochłaniacze na wkłady. W momencie, gdy wilgotność powietrza osiągnie stan bliski prawidłowemu, spowalniają one nieco swoje działanie, dzięki czemu nie przesuszą zanadto wnętrza. Nie należy zatem obawiać się o to, że kilka pochłaniaczy w domu doprowadzi do zgoła odwrotnej sytuacji. Zwykle są to urządzenia z wbudowanymi higrometrami, dlatego na bieżąco kontrolują one wilgotność i zmieniają swój sposób działania. Kupno pochłaniacza jest szczególnie zalecane w kamienicach i domach wolnostojących, które trudno jest ogrzać i utrzymać ich ściany w stanie idealnym. Mogą one pomóc nie dopuścić do sytuacji skrajnej, gdy ściany pokryje czarny wykwit!
Materiał partnera zewnętrznego