Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Aktualnie na tapecie są rozwiązania z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Powoli dominują projekty, znajdując zastosowanie prawie w każdym pomieszczeniu w domu, jak i w ogrodzie. Możemy je spotkać już nie tylko na balkonie, ale też w kuchniach i łazienkach jako elementy funkcjonalne, czy w salonie w postaci dekoracji. Pleksi to świetna alternatywa dla szkła, które jest trudne w montażu i łatwo ulega uszkodzeniu, stwarzając niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.

Plexi znane również pod nazwą pleksi, plexiglas czy szkło akrylowe to materiał stanowiący doskonałe zastępstwo dla szkła. Płyta plexi może być w różnych wersjach kolorystycznych. Jest tania i łatwo ją utrzymać w czystości – te dwa argumenty szczególnie przemawiają za tym, aby wykorzystać pleksiglas we własnym projekcie.

Marzysz o świetliku? Pleksa na dach!

Wyroby z plexi nie są tak uniwersalne jak wyroby ceramiczne, blaszane czy bitumiczne, dlatego raczej nie są wykorzystywane do ułożenia dachu na domu jednorodzinnym. Pleksa przezroczysta sprawdzi się za to na dachu wiaty, garażu czy nad tarasem. Klasyczny poliwęglan jest przezroczysty i przepuszcza prawie 80% światła, może więc pełnić rolę szyby z plexi. Na rynku dostępna jest też pleksa mleczna, pleksi biała i czarna pleksa, ale są one droższe od zwykłej przezroczystej plexi i ograniczają dostęp światła do pomieszczenia.

Pleksi na balkon i taras – jak je wykorzystać?

Pleksi bezbarwna fantastycznie sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Pleksi na balkon w formie balustrady będzie na pewno bezpieczniejsza od szkła wykorzystywanego w starych barierkach. Plexi przezroczysta pozwoli ładnie wyeksponować meble balkonowe i roślinność, za to plexi mleczna będzie stanowić skuteczną osłonę przed wścibskimi sąsiadami. Nie ma problemu z przycięciem plexi na wymiar, dlatego nietypowe rozmiary balkonu nie stanowią żadnego problemu.

Pleksa do kuchni – o czym pamiętać?

Każdy projekt jest inny, dlatego raczej trudno będzie znaleźć pleksi do kuchni o wymiarach, jakie nam pasują. Dlatego dużą zaletą pmma jest możliwość przygięcia lub przycięcia bez uszkadzania. Cięcie plexi powinno jednak odbywać się z głową, bowiem materiał może nieco zmienić rozmiar pod wpływem temperatury i wilgoci. Jak wiadomo temperatura w kuchni stale się zmienia, od czasu do czasu jest w niej też wilgotno, dlatego plexi do kuchni powinna być przycięta o 1-2 mm więcej niż potrzeba. Pozwoli to uniknąć późniejszych przeróbek.

Pleksa do drzwi – efektowne i tanie rozwiązanie

Jak widać szyba z pleksi może mieć wiele zastosowań. Można ją zastosować nie tylko do wykonania świetlika w dachu, ale też w drzwiach. Drzwi z pleksi zamiast szkła pozwalają uzyskać podobny efekt, jednak dużo bezpieczniej i taniej. Cenisz sobie klasykę i prostotę? Twoje oczekiwania spełni przezroczysta szyba plexi. Chcesz urzeczywistnić swoją wizję mieszkania zapewniającego prywatność każdemu z mieszkańców? Dobrym wyborem będzie czarna plexi lub pleksi kolorowa, dzięki którym nikt nie będzie mógł ukradkiem podejrzeć, co w danej chwili robisz w pokoju.

Płyta plexi na ścianę albo zamiast ściany!

Cięcie pleksi pozwala na znalezienie jej nowoczesnych zastosowań. Dlatego jeśli tylko masz taką ochotę, w Twoim domu może stanąć ściana z pleksi. Wystarczy, że zamówisz plexi na wymiar, a realizacja nawet najśmielszego projektu będzie w zasięgu Twojej dłoni. Pamiętaj jednak, by dobrze przemyśleć wybór rodzaju plexi do budowy ściany, tak by zapewniała poczucie prywatności wszystkim domownikom.

Wyroby z pleksi to najlepszy wybór, jeśli marzysz o przeszkleniach w domu, a mieszkają w nim dzieci i zwierzęta. Nie musisz rezygnować ze swoich planów, zrealizuj je jednak w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim. Nie przejmuj się ograniczeniami – płyta pleksi cięta na wymiar sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie.


Materiał partnera zewnętrznego