Stolik kawowy to niezbędny element kompletnego wyposażenia strefy wypoczynkowej w salonie. Poszukując stolika, szybko przekonamy się, że wybór tych mebli jest ogromny! Producenci oferują stoliki kawowe o różnych wielkościach, kształtach, znacznie różniące się wzornictwem i rozwiązaniami w zakresie funkcjonalności. Urządzając salon, musimy podjąć szereg decyzji, w tym przynajmniej kilka dotyczących cech mebla, który pozwoli wygodnie wypić kawę, odłożyć pilot do telewizora albo czytaną właśnie książkę. Jedna z podstawowych kwestii to wysokość stolika kawowego. Jaka powinna być? Przeczytaj i dowiedz się, jaka wysokość stolika lub ławy będzie w sam raz!
Jaka wysokość stolika kawowego?
Wysokość stolika kawowego powinna być podyktowana wysokością siedziska sofy, narożnika lub foteli. Nie może być ani za mała, ani za duża. Zaleca się, aby blat stolika znajdował się kilka centymetrów niżej w stosunku do siedzisk. Nie brakuje też zwolenników równej wysokości blatu i siedzisk, którzy są zdania, że w tym przypadku korzystanie z mebla będzie niemniej wygodne. Takie rozwiązanie cieszy się zresztą sporą popularnością. Standardowo stoliki mają około 45 cm wysokości i dobrze sprawdzą się w przypadku większości dostępnych na rynku kompletów wypoczynkowych.
Wysoki stolik kawowy w roli stolika pomocniczego
W sklepach meblowych znajdziemy też stoliki, których wysokość wynosi nawet 60 cm albo więcej. Te modele z kolei świetnie spełnią swoją rolę jako stolik pomocniczy, czyli dodatkowy stolik, który możemy ustawić, np. obok sofy lub fotela. Idealnie, gdy jego wysokość pokrywa się z wysokością podłokietników mebla, co znacząco ułatwia korzystanie z niego. Stoliki pomocnicze to bardzo praktyczne meble. Wybierając mebel o lekkiej konstrukcji, który z łatwością przesuniemy w każde miejsce, możemy wykorzystać je wszędzie tam, gdzie w danej chwili będą przydatne. Szeroką ofertę stolików i ław kawowych o różnych rozmiarach znajdziesz na https://mebi.pl/15-stoliki-i-lawy
Zestaw stolików o różnych wysokościach
Bardzo modne w ostatnim czasie są zestawy dwóch stolików kawowych, z których jeden jest wyższy, a drugi niższy. Stolik większy wykorzystywany jest jako podstawowy, a mniejszy wsuwany pod jego blat przydaje się podczas odwiedzin gości, gdy powierzchnia jednego blatu jest niewystarczająca. Na rynku spotykamy nie tylko 2-częściowe zestawy, ale też dostępne są 3-częściowe, które dają jeszcze większe możliwości kreowania ciekawych aranżacji, np. z wykorzystaniem jednego ze stolików w roli kwietnika. Komplet stolików to doskonała propozycja do niewielkich salonów, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Meble wsunięte pod siebie nie zajmą na co dzień dużo przestrzeni, a w razie potrzeby zawsze możemy wysunąć dodatkowy stolik.
A może ława? Jaka powinna być wysokość ławy do salonu?
Obok stolika kawowego drugim powszechnie wykorzystywanym meblem jest ława. Jaka jest różnica między stolikiem a ławą? Obecnie pojęcia te często używane są zamiennie. Różnice niemal zatarły się, szczególnie że każdy producent stosuje inne nazewnictwo wobec niewiele różniących się modeli. Zasadniczo jednak o ławie mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z meblem nieco niższym, ale o większym prostokątnym blacie.
Jaka powinna być wysokość ławy do salonu? Kierujemy się tą samą zasadą, jaka obowiązuje w przypadku stolika kawowego. Ławy czasem bywają rozkładane albo posiadają możliwość regulacji wysokości blatu. Te funkcje z pewnością przypadną do gustu tym wszystkim, którzy chcą z mebla korzystać w różnorodny sposób. Rozłożenie i podniesienie blatu to świetna opcja np. dla miłośników planszówek, którzy zwiększając powierzchnię blatu i jego wysokość mogą w komfortowych warunkach przeprowadzić rozgrywkę.
Mamy nadzieję, że udało się nam rozwiać Twoje wątpliwości co do tego, jaka wysokość stolika do kawy będzie optymalna. Warto wiedzieć, bo ta z pozoru niewielkiej wagi decyzja, nie jest bez znaczenia dla komfortu i estetyki wnętrza!
Materiał partnera