Dieta bezglutenowa to dla wielu osób codzienna konieczność; nietolerancja pokarmowa lub, co gorsza, celiakia, wymagają bezwzględnego wyeliminowania glutenu z diety. Czy to oznacza zatem, że osoby z celiakią nie mogą w ogóle jeść klusek, makaronów i ciast? Na szczęście – nie! Obecna oferta mąk bezglutenowych i produktów bez glutenu jest na tyle bogata, że nawet osoba z alergią na gluten ma szansę bezpiecznie zjeść pyszne bezglutenowe ciasto, babeczki, pączki, makaron, a nawet pierogi.

Czym jest gluten?

Gluten to mieszanina białek roślinnych, występująca w ziarnach zbóż, głównie pszenicy, żyta i jęczmienia. Gluten skleja ciasto, nadaje wyrobom z mąki sprężystość, lepkość i ciągliwą konsystencję. Celiakia to groźna choroba, najprościej mówiąc, alergia na gluten, prowadząca nawet do uszkodzenia kosmków jelitowych, które uniemożliwia wchłanianie składników odżywczych z pokarmu.

Pyszne ciasto bez glutenu –  czy to możliwe?

Jak najbardziej! Dieta bezglutenowa nie oznacza rezygnacji z ulubionych wypieków! Ciasto bezglutenowe nie musi być suche, piaszczyste i grudkowate w konsystencji; aby tego uniknąć,  wystarczy zastosować kilka poniższych trików:

  • W wypiekach połącz kilka rodzajów mąk – w różnych proporcjach. Nie wszystkie mąki bezglutenowe nadają się do każdego rodzaju wypieków i tylko niektóre z nich mają właściwości sklejające.
  • Wszystkie składniki do wypieków powinny być w temperaturze pokojowej.
  • Pamiętaj o dodatku tłuszczu: tłuszcz sprawi, że ciasto będzie smaczne i pulchne przez kilka dni.
  • Nie używaj termoobiegu do pieczenia ciast bezglutenowych. Termoobieg wysuszy ciasto.
  • Ciasto bezglutenowe pokrój dopiero po całkowitym ostygnięciu.

Jaką mąkę wybrać do ciasta bezglutenowego?

Jeśli chcemy mieć pewność, że mąka, którą wybieramy nie zawiera glutenu, należy sprawdzić, czy na opakowaniu producent umieścił taką informację: „produkt bezglutenowy”, „gluten free” lub znak przekreślonego kłosa. Najbardziej popularne mąki bezglutenowe używane do wypieków to mąka ryżowa,   gryczana, kukurydziana i ziemniaczana.  .

  • Mąka ziemniaczana, kukurydziana, z tapioki to mąki skrobiowe, sklejające, idealne do przygotowania biszkoptów; są podstawą ciasta drożdżowego bezglutenowego.
  • Mąka owsiana bezglutenowa jest najbardziej zbliżona do mąki pszennej, pasuje do wielu wypieków. W połączeniu z mąką orzechową zrobisz z niej pyszne ciasteczka i spód do tarty.
  • Mąka gryczana ma wyrazisty smak, polecamy ją do wytrawnych tart lub słodkich wypieków czekoladowych lub z orzechami.
  • Mąka ryżowa nie skleja ciasta, dlatego należy ją wymieszać np. z mąką ziemniaczaną lub owsianą. Z mieszanki mąki ryżowej, ziemniaczanej i kukurydzianej zrobisz świetne ciasto kruche bezglutenowe lub biszkopt.
  • Mąka jaglana, wymieszana z ziemniaczaną lub owsianą, doskonale nadaje się do kruchych ciasteczek i tart.
  • Mąki ze strączków to mąki wysokobiałkowe, pożywne, dość ciężkie, sklejające. Najlepiej pasują do wytrawnych wypieków, ale i do ciasteczek z bakaliami.
  • Mąki orzechowe, np. migdałowa, kokosowa, arachidowa, z orzechów laskowych wspaniale smakują w kruchych tartach.

Bezglutenową mąkę możemy również przygotować samodzielnie w warunkach domowych. Wystarczy zmielić w robocie kuchennym białą kaszę gryczaną, płatki owsiane, ryż, kaszę jaglaną czy wiórki kokosowe.

Czy można zrobić tradycyjne domowe ciasta w wersji bezglutenowej?

W wersji bezglutenowej przygotujesz domowy sernik, szarlotkę, makowiec, piernik, babeczki, a nawet biszkopt, i będą one równie smaczne, co ciasta przygotowane ze zwykłej mąki.

Jednym z najłatwiejszych ciast bezglutenowych jest sernik, który wykonujemy bez tradycyjnego spodu, a do masy serowej zamiast zwykłej mąki dodajemy mąkę ziemniaczaną.

Innym bardzo prostym i szybkim w wykonaniu ciastem bezglutenowym jest tarta, którą możemy przygotować na wiele sposobów: ze świeżymi owocami, z kremem budyniowym na bazie mąki ziemniaczanej i z galaretką, lub z wegańską masą czekoladową i orzechami.

Z mąki migdałowej i mielonych płatków owsianych można natomiast przygotować wyśmienitą  bezglutenową szarlotkę, a z kaszy jaglanej – smakowite ciasto marchewkowe.

Te proste przepisy na pyszne wypieki bezglutenowe znajdziesz tu: https://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/bez-glutenu

Materiał partnera