Pizza to ukochana potrawa nie tylko Włochów, ale także Polaków. Nie musimy lecieć do Neapolu czy Bolonii, wystarczy wybrać się np. na pizzę w Krakowie czy Wrocławiu. Pizzerii nie brakuje niemal w żadnym mieście, można też zamówić lub przygotować ją samodzielnie w domu. Znasz historię swojego ulubionego wypieku? Odkrywamy kulinarne tajemnice!

Można wybrać się do lokalu serwującego dania kuchni włoskiej albo zamówić pizzę – w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu – do domu. Większość pizzerii oferuje dowóz na terenie wybranego miasta. Przed kulinarną ucztą warto jednak poznać historię pizzy w pigułce.

Pizza w czasach dawnych

Wypieki przypominające podpłomyki czy pizzę jadane były w starożytności m.in. w Grecji czy Egipcie. Również później niemal wszystkie ludy przyrządzały różne placki – wśród Etrusków popularna była np. focaccia, w Turcji pita itd. Były to proste potrawy mączne, dlatego też były jadane głównie przez biednych.

Pizza we Włoszech

To jednak Włosi są autorami określenia „pizza”, poza tym połączyli placek z sosem pomidorowym. W 1889 roku, w Neapolu, królowa Małgorzata zapragnęła spróbować popularnego dania lokalnego – przyrządzono dla niej pizzę z sosem pomidorowym, bazylią i mozzarellą. Na cześć królowej nazwano ten rodzaj pizzy margheritą.

Pizza w Polsce

Klasyczną wersję pizzy można dzisiaj zjeść w każdej pizzerii w Krakowie (Stare Miasto), Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu, ale wtedy wypiek dopiero rozpoczynał karierę. Szczególne znacznie ma jednak Kraków, gdyż prawdopodobnie to w nim po raz pierwszy pojawiła się pizza. Bona, żona króla Zygmunta Starego, byłą Włoszką i urozmaiciła królewski jadłospis m.in. o tradycyjny włoski placek.

Moda ta szybko się przyjęła i w wielu lokalach zaczęto serwować pizzę. Kraków, Lublin czy Białystok to jedynie przykłady miast, gdyż pizzerie szybko pojawiły się w całej Polsce. Pizza zamawiana w lokalu to sprawdzony pomysł na szybki obiad. Wiele pizzerii – Dominium czy Da Grasso oferuje też możliwość dowozu do domu lub biura.

Jeść czy nie jeść?

Pizza nie powinna jednak stanowić podstawy naszego żywienia, ale jadana raz na jakiś czas nie powinna wpłynąć na naszą sylwetkę. Wiele zależy od sposobu jej przyrządzenia oraz jakości dodatków. Pizza z podwójnym serem czy grubym ciastem zawsze będzie bardziej kaloryczna niż cienki placek z warzywami i krewetkami czy kurczakiem z grilla. Warto przygotowywać ją samodzielnie od początku do końca, czyli zrezygnować z gotowego ciasta mrożonego i ketchupu, a także wybierać sprawdzone lokale serwujące wypieki dobrej jakości.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny


Materiał partnera zewnętrznego