Na polskich wysypiskach, co roku ląduje ok. 2,5 miliona ton tekstyliów. Jak się okazuje, ponad połowę z nich można poddać recyklingowi, tworząc eko ubrania, które z powodzeniem nadają się do ponownego użytku. Choć z badań przeprowadzonych przez VIVE Group (firmę specjalizującą się w recyklingu ubrań i tekstyliów) wynika, że ubrania z recyklingu stale zyskują na popularności, nadal korzystanie z nich nie plasuje się w czołówce najczęstszych nawyków ekologicznych Polaków. Z tego powodu, tak ważna jest ciągła edukacja Polaków, by do konsumpcji podchodzili odpowiedzialnie i to zarówno podczas kupowania nowych rzeczy, jak i pozbywania się starych.
Recykling ubrań – konieczność obecnych czasów
Ubrania z recyklingu na stałe trafiają do oferty zarówno niewielkich, lokalnych producentów odzieży, jak i międzynarodowych koncernów. Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów. Po pierwsze, popyt na tekstylia stale rośnie, a źródła tradycyjnych tkanin są ograniczone. Jednak najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że ziemia tonie w śmieciach, również tych tekstylnych. Żeby temu zaprzestać, należy zacząć przerabiać jak najwięcej śmieci, a kiedy okaże się, że to efektywny sposób na pozbycie się części odpadów, moda przestanie być drugim (zaraz po przemyśle wydobywczym), największym na świecie trucicielem ziemi.
Ubrania z recyklingu a ochrona środowiska
Tony bezmyślnie wyrzucanych opakowań z tworzyw sztucznych to główny winowajca odpowiedzialny za rosnące i nieodwracalne zanieczyszczenie naszej planety. Niewielką pociechą może jednak być wiadomość, że tworzywa sztuczne da się wykorzystać ponownie, tym samym odciążając nieco planetę. Z tej możliwości bez wahania skorzystało Tchibo, używając ich do produkcji ekologicznych ubrań, (więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.tchibo.pl/zrownowazony-rozwoj-w-tchibo-c400107040.html). W procesie wyrobu ubrań sportowych marka wykorzystuje włókna pochodzące z recyklingu sieci rybackich czy butelek PET. Dzięki temu oszczędza cenne zasoby, a jednocześnie chroni środowisko naturalne. Jak to możliwe? Butelki PET są poddawane nowoczesnemu procesowi recyklingu i w ten sposób przetwarzane na włókna poliestrowe. To pozwala wykorzystać cenne materiały do produkcji eko ubrań, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia nowych surowców. Biodegradacja znajdującej się w morzu butelki PET trwa ok. 450 lat. W 2018 roku, Tchibo poddało recyklingowi blisko 3,5 miliona tego rodzaju butelek, przetwarzając je na ubrania z recyklingu. Dzięki temu jak podaje zaoszczędziła 183 tony gazów cieplarnianych.
Ekologiczne ubrania – drugie życie tekstyliów
Moda „fast fashion” to obecnie jedna z najbardziej obciążających środowisko naturalne części przemysłu. Wszystko przez utarte przez ostatnie lata przekonanie, że każdy powinien ślepo podążać za ciągle zmieniającymi się trendami, a co za tym idzie – kupować dużą ilość ubrań. Oferowane produkty najczęściej były bardzo tanie, wątpliwej jakości, co wymuszało na konsumentach zakup kolejnych ubrań. Na szczęście opisywany trend stopniowo się zmienia. Coraz więcej marek poszukuje możliwości tworzenia nowych rzeczy z odzyskanych tkanin. Większa świadomość klientów w temacie ekologii powoduje, że tego rodzaju produkty są przez nich coraz częściej kupowane, a co za tym idzie, wizerunek firmy, która je dystrybuuje, ulega poprawie.
Artykuł sponsorowany