Jagoda i borówka to owoce siostrzane – należą do jednej rodziny, ale różnią się od siebie. Dla niektórych borówka to po prostu większa wersja jagody. Nie jest to do końca właściwa teza, choć można znaleźć dla niej pewne uzasadnienie. Sprawdźmy różnice pomiędzy tymi dwoma owocami.

Borówka amerykańska i jagoda – pochodzenie

Oba owoce należą do rodziny wrzosowatych. Poprawna nazwa popularnej w Polsce jagody to borówka czarna lub czernica. Jest ona bardzo szeroko rozpowszechniona na kontynentach europejskim, azjatyckim i amerykańskim, wzrasta w klimacie umiarkowanym, a nawet arktycznym. Borówkę amerykańską z kolei możemy nazywać także borówką wysoką. Owoc ten wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzie wciąż można spotkać  ponad 20 gatunków jej dziko rosnących krzewów. W naszym kraju borówki nie wzrastają dziko, ale zostały sprowadzone i rozpowszechnione wiele lat temu. Borówki wzrastają w Polsce głównie w hodowlach, dzięki którym jesteśmy największym producentem tych owoców w Europie.

Borówka czarna i wysoka a kwestie zdrowotne

Oba owoce uchodzą za bardzo zdrowe i są zalecane przez dietetyków. Niektóre gatunki borówki amerykańskiej zawierają ponadprzeciętną ilość antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy redukujących niszczący dla organizmu wpływ wolnych rodników. Innymi słowy mogą zapobiegać powstawaniu nowotworów. Są także źródłem witamin, w tym witaminy A i C oraz makroelementów jak magnez, sód, fosfor, wapń i żelazo.  Chcąc hodować na własny użytek najzdrowsze gatunki borówek, przed zakupem krzewów warto zasięgnąć rady renomowanych producentów, np. http://www.phu-jagodka.pl/

Jagody (czernice) także są bogate w witaminy, głównie C i B2, również zawierają przeciwutleniacze, działające korzystnie na ludzki organizm. Mają w swoim składzie także wiele kwasów organicznych i pektyn, które sprzyjają regulacji gospodarki cholesterolowej i węglowodanowej.  Czernica jest znana w naszej części Europy od setek lat, dlatego bogata jest historia jej wykorzystania w lecznictwie. Od najdawniejszych czasów używano jej do leczenia m.in. biegunki i dyzenterii.

Podstawowe różnice pomiędzy jagodą a borówką amerykańską

Porównania dwóch opisywanych owoców nie sposób rozpocząć inaczej niż od wskazania znacznie większego rozmiaru owoców borówki amerykańskiej. Wzrastając w innym klimacie, krzew ten przebył inną drogę ewolucji niż spokojnie wzrastająca w poszyciu borówka czarna, czyli nasza jagoda. Krzewy niektórych gatunków borówek amerykańskich potrafią osiągać nawet cztery metry ponad ziemią.

Inną podstawową i interesującą głównie z kulinarnego punktu widzenia kwestią jest soczystość. Jagody, choć są o wiele mniejsze, posiadają dużo soku. Z tego powodu często bywają wkładane do słoików i wykorzystywane na różne sposoby. Sok jagodowy uchodzi za zdrowy dodatek np. do herbaty. Nadaje się także jako polewa, np. do lodów czy naleśników. Z kolei nieposiadające znacznej ilości soku borówki, znacznie lepiej sprawdzają się przy przygotowywaniu ciast. W przypadku zastosowań kulinarnych znaczenie ma także fakt, że jagody ze względu na swój skład, mają właściwości brudzące. Trudno ukryć charakterystyczny, fioletowy nalot na zębach po ich zjedzeniu. Właśnie dlatego, przy produkcji deserów, np. na oficjalne spotkania czy wystawne kolacje, cukiernicy o wiele częściej wybierają borówki amerykańskie.


Materiał partnera zewnętrznego