Głównym elementem przeciwprądu jest pompa, która tworzy ukierunkowany przepływ wody w zamkniętej niecce. Przeciwprąd może być używany do różnych celów – hydromasażu, zabaw ruchowych z dziećmi, treningu różnych grup mięśniowych, gimnastyki w wodzie. Kolejną cechą przeciwprądu jest możliwość zorganizowania w małym basenie treningu równoważnego pływaniu na długi dystans (podczas gdy ciało może pozostawać w miejscu). Regulacja prędkości wody pomaga dostosować trening do różnych poziomów sprawności.
W wodzie nasyconej pęcherzykami powietrza można nie tylko trenować, ale także odpoczywać. Zabieg hydromasażu pomoże się zrelaksować. W połączeniu z podświetleniem LED w porze ciemnej pęcherzyki również mają wpływ na walory dekoracyjne.
Pomimo sprzętu pompującego przeciwprąd basenowy obejmuje również inne komponenty:
- Blok regulacji prędkości wody;
- Blok sterowania;
- Obudowa z maskownicą;
- Dysze;
- Akcesoria do hydromasażu – nasadki i węże (mogą być zawarte w zestawie lub są sprzedawane osobno).
Cyrkulację wody zapewnia pompa, zasysając ją z basenu i wyrzucając, w wyniku czego powstaje przepływ wody. Jego prędkość może być kontrolowana. Woda porusza się nie po samej powierzchni, a poniżej niej – w przybliżeniu na poziomie, na którym znajduje się ciało sportowca.
Rodzaje przeciwprądów
Wbudowany przeciwprąd: przeznaczony do użytku stacjonarnego. Ze względu na to, że komponenty przeciwprądu są ukryte w specjalnie wyposażonym bloku, są dobrze chronione przed zanieczyszczeniem czynnikami środowiskowymi, a ich praca jest bardzo cicha.
Zawieszany przeciwprąd: idealny do już zbudowanego basenu, jest mobilny i łatwy w montażu. Taki przeciwprąd jest łatwo przymocowywany do brzegu niecki w dowolnym dogodnym miejscu, jednocześnie nie uszkadzając powłoki (wykończenia) basenu. W basenach zewnętrznych z sezonowym harmonogramem pracy jest demontowany na okres zimowy. Nadaje się zarówno do sezonowych konstrukcji stelażowych, jak i innych zbiorników wodnych.
Podrodzaje przeciwprądów
Istnieją urządzenia do sztucznego przepływu z jedną lub dwiema dyszami:
Przeciwprądy jednostrumieniowe tworzą dość silny, ale wąski przepływ. Taka opcja doskonale nadaje się do masażu, relaksu, zabaw z dziećmi.
Przeciwprądy dwustrumieniowe zapewniają dwa przeciwprądowe przepływy, dzięki czemu idealnie nadają się do intensywnych treningów. Takie modele mają wielką moc i zmienny zestaw ustawień.
Wybór mocy przeciwprądu
Wydajność modeli może być bardzo różna. Dostępne są następujące opcje:
- 25 m3/h to najlepszy wybór do zabawy z dziećmi.
- 40 m3/h – nadaje się do hydromasażu.
- 60 m3/h – nadaje się do treningu mięśni i intensywnego pływania.
Nie warto kupować przeciwprądów o jeszcze większej wydajności do użytku domowego. Takie przeciwprądy wykorzystywane są do treningu sportowców, w sporcie zawodowym, w komercyjnych kompleksach sportowych.
Urządzenia różnią się także zmiennością ustawień. Większość modeli ma 1 lub 2 prędkości. Pozostałe przeciwprądy wyposażone są w szerszą funkcjonalność – dużą ilość trybów, opcję podświetlenia, generowanie pęcherzyków powietrza. Dodatkową zaletą będzie również timer, łatwość sterowania, dołączony pilot.
TOP 4 porady od specjalistów
1. W pomieszczeniu, w którym zamontowany jest przeciwprąd, obecność wydajnego sprzętu wentylacyjnego jest bezwzględnie konieczna.
2. Minimalna długość basenu do montażu przeciwprądu wynosi 4,5 metra. Przy mniejszych długościach można zastosować przeciwprądy o małej mocy do hydromasażu i relaksacji.
3. Model o mocy 380V będzie wytwarzał silniejszy przepływ wody niż urządzenie o mocy 220V i podobnych parametrach.
4. Przeciwprądy z przełączeniem trybów mogą być łatwo dostosowane do basenów o dowolnej wielkości i indywidualnych potrzeb pływaków.
Materiał partnera