Mróz, jak to udowodniła niejedna zima, może przyczynić się do dużych strat w ogrodzie. Aby temu przeciwdziałać, warto się odpowiednio przygotować, okrywając rośliny. Które z nich należy zabezpieczyć? Jakie materiały są do tego najlepsze? Warto pamiętać, że nawet śnieg może stanowić dobrą warstwę izolacyjną, dlatego największym zagrożeniem są bezśnieżne, ale mroźne zimy.

Jakie materiały do okrywania roślin na zimę wybrać?

Istnieje szereg materiałów: naturalnych i syntetycznych, które można wykorzystać do zabezpieczenia roślin ogrodowych przed zimą. Jednym z nich są liście, które można wykorzystać do pokrycia rabat bylinowych i ogacić podstawy drzew, krzewów czy pnączy. Warto jednak wiedzieć, że liście tworzą warstwę, która nie przepuszcza powietrza, dlatego nie są odpowiednie dla roślin zimozielonych, które mogą pod ich warstwą gnić. Z tego samego powodu należy unikać pozostawiania na trawniku. Kolejnym materiałem do zabezpieczania jest słoma. Wykazuje lepsze właściwości niż liście, ponieważ zapewnia cyrkulację powietrza. Co więcej, od dawna stosowana jest do ochrony róż, drzewek i innych krzewów. Bardziej komfortowe w użyciu są słomiane maty, które służą także do okrywania delikatnego pnącza. Słoma skutecznie zabezpiecza nawet przed silnym mrozem. Podobne  do niej właściwości wykazuje również trzcina. Warto również wspomnieć o stroiszu, czyli gałązkach drzew iglastych, które również swobodnie przepuszczają powietrze, dlatego można nimi okrywać również rośliny zimozielone. Siatka cieniująca przeznaczona jest do osłaniania gatunków zimozielonych zarówno przed słońcem, jak i wiatrem. Chroni przed wysuszeniem roślin, co widoczne jest na początku wiosny w formie nieestetycznych, zabrązowionych liści. Włóknina może być cienka lub gruba. Pierwsza chroni przed wiatrem i słońcem, a druga- przed mrozem. Zrębki, kora, trociny znajdują zastosowanie do zabezpieczania rabat bylinowych, można z nich również przygotować kopczyki z odrobiną chroniące korzenie drzew i krzewów. Styropian stosowany jest do izolowania donic tarasowych, a papier może skutecznie zabezpieczać rabaty bylinowe lub pnie drzewek. Jest to jednak materiał nietrwały.

W jaki sposób zabezpieczyć przed mrozem roślin w pojemnikach?

Oprócz zabezpieczania roślin ogrodowych, należy także zadbać o te w donicach, które znajdują się na balkonach i tarasach. Nawet jeśli wytrzymują zimę w ogrodzie, uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia. Dzieje się tak, ponieważ korzenie wykazują wrażliwość na mróz i zwykle przemarzają w temperaturze -10 st.C. Natomiast w ogrodzie chroni je warstwa gleby, której w donicach są pozbawione. Najlepszym rozwiązaniem jest zakopanie pojemnika w ogrodzie i zabezpieczenie jej dodatkowo warstwą kory lub ziemi. Alternatywnie można ją umieścić w większej donicy, której spód został pokryty materiałem izolacyjnym, np. korą, liśćmi słomą albo pokruszonym styropianem. Większe donice można swobodnie okręcić słomą albo kilkoma warstwami folii bąbelkowej lub dowolnej tektury i obwiązać.

IIM