Strona główna Lifestyle Ogród Pomidorki koktajlowe w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Pomidorki koktajlowe w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

1766
0
Pomidorki koktajlowe
Pomidorki drobnoowocowe wydają obfite plony niezależnie od tego, czy są sadzone do gruntu, czy uprawiane w pojemnikach na tarasie lub balkonie. | fot.: materiał partnera

Pomidorki koktajlowe można z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie na niewielkiej powierzchni, jak też na balkonie czy tarasie. Preferują stanowiska słoneczne i zaciszne, a ich podłoże powinno być lekko wilgotne.

Pomidorki koktajlowe – co to takiego?

Pomidorki koktajlowe to potoczna i powszechnie używana nazwa na pomidorki drobnoowocowe. Warzywa te znajdują szerokie zastosowanie w kuchni w postaci zdrowej przekąski, dodatku do rozmaitych potraw jak też dekoracji posiłków. Pomidorki koktajlowe swoim wyglądem i smakiem przypominają miniaturową wersję zwykłych pomidorów. Są jednak mniej wymagające w uprawie i pielęgnacji oraz znacznie bardziej odporne na choroby. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie https://zielonyogrodek.pl.

Pomidorki koktajlowe – wymagania uprawowe

Pomidorki drobnoowocowe wydają obfite plony niezależnie od tego, czy są sadzone do gruntu, czy uprawiane w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i zaciszne. W uprawie gruntowej w przydomowym ogrodzie pomidorki drobnoowocowe najlepiej rosną na wystawie południowej. Są to warzywa ciepłolubne, które źle znoszą niskie temperatury powodujące zahamowanie wzrostu i rozwoju rośliny, a nawet jej obumieranie. Zakres optymalnych temperatur dla pomidorków koktajlowych jest zależny od stadium rozwoju rośliny. Najczęściej przekraczają one wartość 20°C. Podłoże do uprawy pomidorków drobnoowocowych powinno być żyzne, lekkie, dobrze przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Warzywa najlepiej rosną w glebie o odczynie pH mieszczącym się w przedziale 5,5-6,5. W uprawie ogrodowej wykorzystuje się zwykle torf wymieszany z ziemią ogrodową, piaskiem i kompostem. Alternatywą jest użycie specjalistycznych podłoży do uprawy pomidorów i papryki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Pomidorków koktajlowych nie zaleca się sadzić w pobliżu kalafiora, kapusty, ogórków, ziemniaków i kalarepy. Wskazanym sąsiedztwem są natomiast cebula, sałata czosnek, a także aksamitka, która niszczy nicienie glebowe oraz nasturcja przeciwdziałająca mszycom.

Pomidorki koktajlowe – jak je pielęgnować?

Pomidorki koktajlowe wymagają regularnego nawożenia, najlepiej co dwa tygodnie. Wskazane jest stosowanie nawozów naturalnych – organicznych lub biohumusów. Zastosowanie mają także specjalistyczne preparaty oraz ekstrakty z alg. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Pomidorki koktajlowe podlewa się w momencie, gdy ich gleba lekko przeschnie. Te miniaturowe pomidory najlepiej jest podlewać co dwa dni. Należy pamiętać, że podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale nigdy zalane. Dla obfitszych plonów wskazane jest, aby pomidorki koktajlowe posiadały pęd główny i kilka bocznych odgałęzień. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego formowania rośliny i usuwania nadmiernie wyrastających pędów bocznych. W przypadku uprawy wysokich odmian pomidorków drobnoowocowych wymagane jest stosowanie niewielkich podpór, które zapobiegają uszkodzeniom warzywa. Pomidorki koktajlowe zbiera się w okresie od lipca do września, jednak przy niekorzystnych warunkach pogodowych zbiór może się opóźnić.

ZOBACZ TEŻ: Drzewa liściaste o ozdobnych kwiatach – jakie do ogrodu?


Artykuł partnera