Zależy Ci na pięknych widokach, świeżym powietrzu i wyzwaniu dla Twojej kondycji? Wyjście w góry stanowi świetną okazję. Planujesz wyjście w góry, ale nie do końca wiesz jak przygotować się do wyprawy? Przedstawimy, o co warto zadbać – zarówno przed wyjazdem jak i w trakcie. Gotowy?

Co warto przygotować przed planowanym wyjazdem?

Przed wyruszeniem warto zastanowić się nad miejscem i trasą. Możliwości jest bardzo wiele. Zastanów się jak wygląda kondycja Twoja i współtowarzyszy. Masz już wybrany rejon, w który zamierzasz się udać?  Jeśli wyprawa jest jednodniowa- wybierz szczyt odpowiedni dla Waszych możliwości- aktywność ma sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję, a nie frustrować! Pamiętaj, że na większość szczytów prowadzi kilka tras- sprawdź na mapie orientacyjny czas podejścia oraz ilość kilometrów. Zadecyduj, czy wybierzesz łagodniejsze, czy bardziej strome wejście. Jeśli wybierasz się na kilkudniowy wyjazd koniecznie zadbaj o odpowiednie treningi przed. Podczas spacerów i podejść w górach najbardziej narażone są całe nogi- uda, łydki, stopy, kolana. Spaceruj, biegaj i trenuj przed wyjazdem. Zarezerwuj noclegi, które pozwolą na odkrywanie nowych terenów każdego dnia Sprawdź, czy z pensjonatu/ hotelu możesz pieszo dojść do szlaku. Pobierz mapy offline, aby w razie braku internetu móc sprawdzić drogę.

Co warto zabrać ze sobą i na sobie w drogę?

Buty – jako najważniejszy element, który będzie towarzyszył Ci podczas całej wyprawy. Zadbaj, by były one wygodne, dobrze dopasowane i dostosowane do górskich warunków. Dobre buty to ważna decyzja. Tutaj nie warto oszczędzać- to zazwyczaj wydatek na wiele lat, ale zapewni Ci oczekiwaną wygodę i komfort podczas trasy. Na dłuższy wyjazd weź buty na zmianę, zwłaszcza jeśli pogoda zapowiada się niepewnie. Chodzenie w mokrych butach nie tylko nie jest wygodne – bardzo łatwo można bowiem złapać niechciane przeziębienie.

Ubranie – strój powinien być przede wszystkim wygodny. Zadbaj o nieprzemakalne, elastyczne spodnie. W góry świetnie sprawdzają się ubrania termoaktywne – utrzymują ciepło i oddychają. Ubieraj się warstwowo- podczas aktywności łatwo się zgrzać, a w przypadku kilku, ale cienkich warstw szybko można się rozebrać.

Sprawdź pogodę – warunki w górach szybko się zmieniają, a temperatura na szczycie potrafi być o kilka stopni niższa niż na dole. Weź ze sobą zapasowe ubranie- skarpetki, koszulkę czy bluzę. Jesienią i wczesną zimą przygotuj się na śnieg. Zimą śnieg jest oczywistością, jednak warto pamiętać, że już na przełomie września i października w górach leży śnieg.

Plecak – najlepiej z odpowiednim usztywnieniem. Plecak musi być odpowiednio duży i lekki. Pamiętaj, że podczas wchodzenia będziesz miał go na plecach. Przed wyjazdem sprawdź, czy jest wygodny. Pakując się- weź niezbędne rzeczy. Zapasowe ubranie (najlepiej w foliowej szczelnej torebce), folię NRC latarkę, apteczkę (z podstawowym wyposażeniem – plastry, także na odciski, woda utleniona, tabletki, bandaż), wodę (ciepłą herbatę w termosie), jedzenie (o tym za chwilę szerzej).

Jedzenie – upewnij się, czy na szczycie jest schronisko, w którym można zjeść – jeśli nie, zabierz odpowiednią ilość jedzenia ze sobą. Najlepiej sprawdzą się kanapki, czy batony wysokoenergetyczne. Popularne słodycze dodają energii na krótko, a podczas wyprawy chodzi o to, aby towarzyszyła Ci jak najdłużej.

Niezależnie, czy jedno czy kilkudniowy wyjazd przed Tobą- pamiętaj o najważniejszych elementach- butach, ubraniach, plecaku z jedzeniem i apteczką. Nie zapomnij o mapie, naładowanym telefonie, dobrym towarzystwie i uśmiechu. Na wyjeździe oddychaj głęboko świeżym powietrzem i wypoczywaj. Powodzenia!

ABŁ