Coraz więcej producentów odzieży oferuje ubrania unisex, czyli takie, które pasują niezależnie od płci. Ba! Nawet osoby różniące się gabarytami mogą nosić te same. Dostępne są także perfumy, które producenci przedstawiają jako uniwersalne, a więc sugerują, że zapach będzie odpowiadał każdej płci. Popytaliśmy znajomych co oni sądzą o takim rozwiązaniu. Wyobraźcie sobie, że wśród par zdania były podzielone i co ciekawe to kobiety wykazywały chęć noszenia takich ubrań czy używania takich perfum, natomiast mężczyźni byli bardzo sceptyczni. A jak sprawa wygląda w przypadku rowerów? Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Poznajcie unisex w różnej odsłonie.
O dyskryminacji słów kilka
Rowery damskie wprowadzono już w latach 90-tych XIX wieku. Zastosowano wtedy ramę w kształcie trójkąta głównego i tylnych widełek. Pierwszy model był marki Diamantrahmen und Damenfahrrad. Jednak, jak się okazuje, producenci nie wykonali go dlatego, by zapewnić kobietom wysoki komfort jazdy, lecz po to, aby kobiety mogły z niego schodzić i wchodzić w spódnicy czy sukience, by nie odsłaniały za dużo. Kolejne lata nie przyniosły na ten temat zmiany i rowery damskie były gorsze od modeli męskich. Na szczęście te czasy mamy już za sobą i aktualnie zarówno rower typu damka, jak i męski są tak samo dobre.
Czy się różni rower damski od męskiego?
Tak naprawdę, biorąc pod uwagę parametry techniczne, to niczym, jednak sama linia projektowa ma pewne różnice, które wynikają raczej z innej anatomii. Jeśli chodzi o samą ramę to owa różnica jest widoczna głównie w rowerach miejskich, w górskich już jej nie zauważycie. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że są rowery dostępne w wariancie damskim i męskim i różnice w obu modelach spowodowane są nieco inną budową. Biorąc pod uwagę statystykę, to kobiety są lżejsze i niższe od mężczyzn. Jednocześnie ramiona są usytuowane bliżej siebie, a rozstaw kości kulszowych jest także mniejszy. Natomiast kobiety mają szersze biodra i dłuższe nogi względem tułowia od mężczyzn. A to oznacza, że damskie rowery mają węższą kierownicę, natomiast szersze siodełko i mniejsze koła. Jeżeli jednak spojrzycie na rower, to te różnice nie będą dla Was widoczne. Zatem wybieranie roweru pod kątem płci jest podyktowane wygodą, ale i anatomią.
Jeden rower na parę? Dlaczego nie, ale jednak lepiej…
Jeżeli raczej jeździcie na rowerze od czasu do czasu, to możecie zakupić jeden rower. Tutaj polecamy Wam markę Romet. Rowery damskie, jak i męskie wyróżniają się świetnymi podzespołami, ale i korzystną ceną, a także bardzo dobrą i stylową estetyką. Trudno przejść obok nich obojętnie. Ale biorąc pod uwagę fakt, że rower Romet można kupić za małe pieniądze, to zdecydowanie lepiej, aby każdy z Was miał swój. Tym bardziej że dzięki temu Wasz komfort jazdy zdecydowanie się zwiększy, podobnie jak wygoda. Oczywiście dzięki temu, że każde z Was posiada swój jednoślad możecie wspólnie jeździć na wycieczki, czy po prostu na krótkie przejażdżki i wspólnie świetnie się bawić.
Wniosek jest jeden…
Są rozwiązania uniwersalne, ale czy można powiedzieć, że coś jest uniwersalne w 100%? Pewnie nie, dlatego też zdecydowanie lepiej dobierać wszystko pod siebie i swoje preferencje. W końcu trudno powiedzieć, że oboje w koszuli unisex będziecie wyglądać tak samo dobrze, czy tak samo dobrze czuć się jeżdżąc na rowerze, który jest Waszym wspólnym modelem. Choć w przypadku rowerów unisex może to dobrze się sprawdzać, to jednak nie oznacza to tego, że dwie osoby, które różnią się anatomią, ale i wzrostem będą tak samo dobrze się na nim czuć. A gdy każde z Was ma swój jednoślad może dopasować go do własnych preferencji, ale przede wszystkim może wybrać odpowiednią dla siebie wielkość ramy. Zatem naszym zdaniem lepiej zainwestować w dwa rowery, nawet jeżeli nie będzie to rower damski i męski, lecz dwa rowery unisex.
Jazda na rowerze daje dużą przyjemność i polecamy Wam korzystanie z tej przyjemności każdego dnia. W końcu nie tylko wyrobicie sobie kondycję, ale i lepiej poczujecie się psychicznie oraz świetnie będziecie się bawić podczas wycieczek tych krótszych czy też tych dłuższych. Zatem czas na zakupy.
Materiał partnera