Adopcja kojarzy nam się z zachowaniem niezwykle dobrym, szlachetnym i podyktowanym przede wszystkim miłością do zwierząt. Czy jednak aby na pewno w każdym przypadku jest wskazana? Jak przygotować się do adopcji psa aby nie okazała się ona katastrofą zarówno dla nas, jak i (przede wszystkim) dla zwierzęcia?
Zwierzęca psychika kontra ludzkie chęci
Psy w schroniskach to zazwyczaj psy, które ktoś porzucił lub też takie, które urodziły się już jako bezdomne. Rzadziej trafiają się szczeniaki czy psy, którym umarł właściciel. Nierzadko pojawiają się ofiary ludzkiej przemocy, wieloletniego znęcania się. Psy, które były bite, głodzone lub u których specjalnie wzbudzano agresję. Właśnie dlatego adopcja nie jest łatwą sprawą. Większość psów poszukujących domu ma za sobą jakieś doświadczenie, które zmieniło ich podejście do ludzi. Wiele z nich się boi. Pies, który doświadczył wyżej wymienionych rzeczy w swoim życiu będzie podejrzliwy, będzie unikał dotyku, kontaktu z człowiekiem, nie będzie umiał opanować apetytu, będzie lękliwy i aspołeczny. Mimo twoich dobrych chęci, oswojenie go z nową sytuacją prawdopodobnie zajmie Ci o wiele więcej czasu, niż w przypadku psa przyjętego z dobrego domu. Warto się nad tym zastanowić, bo czasem dobre serce może zdziałać więcej szody niż pożytku, np. wtedy gdy będziesz zmuszony do ponownego oddania psa.
Pies dostosowany do Twoich możliwości
Jeżeli jednak jesteś gotowy na wzięcie psa, szukaj odpowiedniego! Jeśli nie umiesz wytrenować psa, bądź też masz dzieci nie celuj w duże psy, o rasach z tendencjami do agresji. Najlepiej w takim przypadku szukać szczeniaka bądź też psa starego, który będzie o wiele spokojniejszy. Jednak w przypadku psów starych musisz liczyć się z ewentualnością wystąpienia chorób w niedalekim czasie(o ile już nie choruje) oraz, że pies nie pożyje długo. Dodatkowo, jeśli wiesz, że twoje dzieci chcą kompana do zabaw, starszy pies nie będzie dobrym wyborem – mogą go zamęczyć.
W przypadku psów po przejściach, w kwiecie wieku oraz chorych – musisz liczyć się z możliwymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą adopcja takiego zwierzęcia. Sprawdź, czy w razie potrzeby posiadasz odpowiednie finanse na leczenie. Odpowiednią ilość czasu na wychowywanie psa. Psy, które wymagają dużo uwagi są polecane osobom samotnym oraz emerytom, którzy będą w stanie się nimi opiekować.
Podsumowując: pies musi być dostosowany do Twojego stylu życia. Najłatwiejszą opcją jest przygarnięcie szczeniaka, ale o tym jakiego psa potrzebujesz dowiesz się na przykład podczas rozmów z pracownikami schroniska, którzy charaktery poszczególnych zwierząt znają najlepiej.
Cierpliwości i pełna miska – w co musisz się zaopatrzyć przed przybyciem psa?
Jeżeli już wiesz, że niebawem w Twoim domu zagości pies, pierwsze co musisz zrobić to przyszykować odpowiednie miejsce dla niego. Postaraj się, aby pies miał swój kącik, w którym będzie mógł pobyć sam. Przygotuj miski, smycz, szelki a także odpowiednie jedzenie, najlepiej takie, jakim pies żywił się w schronisku czy domu tymczasowym. Jeżeli to możliwe, niech pies odwiedzi Cię zanim jeszcze zamieszkacie razem. Dzięki temu uniknie niepotrzebnego stresu.
Pamiętaj, że zwierzę to odpowiedzialność. Bądź cierpliwy, ale zdyscyplinowany, a na pewno nawiążecie piękną przyjaźń!
IP