Wszędzie aż roi się od zdjęć uroczych piesków czy kotków, które rozczulają serce na sam ich widok. A co jeśli postanowimy, że naszym współlokatorem zostanie jeż? Jeże pigmejskie zdobywają coraz większą popularność jako zwierzęta domowe. Jednak przed sprowadzeniem go sobie do domu warto zaznajomić się jak spełnić konkretne wymagania tak aby mógł wieść zdrowe i pełne komfortu życie.
O jeżu pigmejskim
Jeż pigmejski, nie bez przyczyny nazywany też karłowatym, to najmniejszy z występujących gatunków jeży na świecie. Jego środowisko naturalne stanowią sawanny i tereny stepowe centralnej Afryki. Jego długość to od 15 do 25cm, natomiast masa waha się pomiędzy 350 a 700g. W naturze jego długość życia wynosi 2 – 3 lata, w hodowli zaś 5 – 6 lat. Mogą występować w różnym umaszczeniu: od białych do prawie czarnych. Co najciekawsze jeże mogą zapaść w stan hibernacji lub estywacji. Hibernacja występuje u nich poniżej 20°C a estywacja, czyli sen letni, powyżej 30°C.
Domowa hodowla jeża pigmejskiego
Przede wszystkim należy jeżowi zapewnić odpowiednie terrarium. W nim powinna znaleźć się odpowiednia ściółka (np. drewniane wióry), która będzie spełniała rolę zarówno toalety jak i miejsca odpoczynku zwierzęcia. Należy też zapewnić jeżowi miejsce do schronienia się w sytuacjach dla niego stresowych lub dla samego snu. Wystarczy umieścić skrytkę z kartonu lub inne pudełeczko. Nie należy też zapominać o ustanowieniu mu wewnątrz odpowiedniej temperatury. Takowa powinna wynosić pomiędzy 24 a 30°C. Jeże potrzebują także dużo ruchu. Jeżeli nie ma możliwości by biegał na większym, otwartym terenie warto zainwestować przynajmniej w odpowiednio duży kołowrotek, taki który nie będzie źle wpływał na jego kręgosłup. Dziko żyjące jeże pokonują dziennie duże odległości dlatego nie można odebrać możliwości aktywności również tym domowym.
Trudny charakter
Biorąc na swoje barki odpowiedzialność jaką niesie ze sobą hodowla jeża w domu warto pamiętać o tym, że jeże mają swój temperament. Są aktywne w głównej mierze porą nocną. Wolą spędzać czas samotnie i nie pragną ludzkiego towarzystwa czy okazywania im uczuć. Są bardzo płochliwe i zamiast ślicznego ich ryjka możemy widzieć tylko zwiniętą kulkę z kolcami. Mogą też sobie upodobać pewne rzeczy i zacząć je gryźć, dlatego nie należy się na jeża decydować jeśli pragniemy zwierzęcia do zabawy a do tego nie niszczącego naszego mieszkania.
Nie można popadać w szerzącą się modę na jeże dzięki coraz większej ilości udostępnianych filmików i zdjęć z ich udziałem gdzie mają wyidealizowany wizerunek. Najpierw trzeba posiąść wiedzę na temat opieki nad nimi i odpowiedzieć sobie na pytanie czy w stu procentach zapewnimy naszemu jeżowi pełny komfort życia. Znalezienie specjalisty, weterynarza, który zna się na jeżach powinno być priorytetem. Ich leczenie niejednokrotnie jest wyjątkowo kosztowne, więc trzeba zastanowić się czy na utrzymanie jeża pozwoli zwyczajnie nasz portfel.
PLE